Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin'de zafere yaklaşıyoruz (2)

'İHANETLERİ, YALANLARI, RİYAKARLIKLARI UNUTMAYACAĞIZ' Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar'daki 6'ncı Olağan İl Kongresi'ne katıldı

17 Şubat 2018 18:39

\'İHANETLERİ, YALANLARI, RİYAKARLIKLARI UNUTMAYACAĞIZ\'
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Afyonkarahisar\'daki 6\'ncı Olağan İl Kongresi\'ne katıldı. Atatürk Spor Salonu\'nda düzenlenen kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye\'yi fersah fersah ileriye taşıdıklarını söyledi. Son 4-5 yılda yaşananların eski Türkiye\'nin başına gelmesi durumunda hallerin harap olacağını dile getiren Erdoğan, bu eski Türkiye\'yi milli gelirde dünyanın 17\'nci büyük ülkesi haline getirdiklerini aktardı. Afyonkarahisarlılara müjdelerde de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, \"Afyonkarahisar, büyükşehir olma sınırına gelmiştir. Doğumlar artarsa 2019\'da büyükşehir olur, ama taşıma ile olmaz. En geç bir seçim sonra Afyonkarahisar\'ın büyükşehir olarak yoluna devam edeceğine inanıyorum\" diye konuştu.
\'KIZILELMA BELİRLİ BİR NOKTA DEĞİL, SONSUZLUKTUR\'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, \"Afrin\'de Mehmedimizle birlikte yürüyoruz. Korkaklar zafer anıtı dikemezler, bu böyle biline. Mehmedim \'Hedefim Kızılelma\' diyor. Yanlış anlaşılmasın, Kızılelma belirli bir nokta değildir, sonsuzluktur. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Son nokta şehadettir\" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabalağın \'Reis bizi Afrin\'e götür\' diye seslenmesine, \"Şu anda sıkıntı yok, olduğu takdirde bizler de başkomutan olarak beraber gideriz\" diye yanıtladı.
\'SİNSİLİKLERİ DE UNUTMADIK\'
Recep Tayyip Erdoğan, halen önceliklerinin meseleleri konuşarak, müzakere ederek, karşılıklı hassasiyetleri ve çıkarları gözeterek çözmekten yana olduğunu söyledi. Bu yöntemin tüm ülkeler için geçerli olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
\"Bu sabah itibariyle 1595 terörist etkisiz hale getirildi. 31 Mehmedimiz, 60 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olmak üzere toplam 91 şehidimiz var. Biz ne karnından konuşanlardan ne lafı eğip bükenlerden olacağız. Dost acı söyler prensibiyle doğru bildiklerimizi muhataplarımıza ifade ettik. Açık sözlü olduk, bize de açık sözlü olunmasını istedik. Geçmişte bazı konularda halen İran\'la, Irak\'la, Rusya\'yla, ABD ile, Avrupa ülkeleriyle çeşitli anlaşmazlıklarımız, çeşitli görüş ayrılıklarımız olmuştur. Bunları Allah\'ın insanlara en büyük lütfu olan akılla, diyalogla, konuşmayla hepimiz çözdük. Ne zaman bu meseleler siyasi ve ekonomik ilişkilerimizde çatışmaya yol açtıysa hep birlikte bedel ödedik. Konu çok daha ciddi çatışma alanlarına taşındıysa bunun bedeli gelecek nesillere sâri şekilde ortaya çıkıyor. Lozan\'daki kazanımları ve kayıplarımızı unutmadık. İkinci Dünya Savaşı sonrasında uluslararası toplumla bütünleşme adımlarımızı unutmadığımız gibi bizi önce oyalayan ve sonra dışlayan sinsilikleri de unutmadık. Bugün de yürüttüğümüz mücadelede bize verilen destekleri, yapılan gizli açık ihanetleri, söylenen yalanları, sergilenen riyakarlıkları da elbette unutmayacağız.\"
\'YUMRUK VE TOKAT KAÇINILMAZDIR\'
Devletler arasındaki ilişkilerin mutlak dostluk veya mutlak düşmanlık değil, ortak çıkarlar üzerine bina edilmesi gerçeğinden hareket ettiklerini belirten Erdoğan, \"Bizimle ortak bir gelecekte yürümek isteyenlere ellerimiz daima açıktır. Geleceğimizi karartmak isteyenlere ise aynı ellerin yumruk ve tokat olması kaçınılmazdır. Herkes ettiğini bulacaktır. Biz hep iyilik ettik, iyilik peşinde koştuk. Kendimizle birlikte tüm kardeşlerimizin iyiliğini istedik. Bize tuzak kuranların da kendi tuzaklarına düşeceğine inanıyoruz. İyi niyetli olmak hazırlıksız olmak demek değildir. En iyisini umacak ama en kötüsüne hazırlıklı olacağız\" diye konuştu.
Konuşmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan\'a, yerel kıyafet giyen kadınlar çeşitli hediyeler takdim etti.

FOTOĞRAFLI

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir