Ekonomi

Coca Cola, kahve zincirini satın aldı

Kahve zinciri Costa'nın 32 ülkede 4000 civarında şubesi bulunuyor

31 Ağustos 2018 18:28

Dünyanın önde gelen gazlı içecek şirketi Coca Cola, Birleşik Krallık merkezli  32 ülkede 4000 civarında şubesi bulunan  kahve zinciri Costa Coffee'yi 5.1 milyar dolara satın altığı belirtildi. 

Gazete DuvaR'da yer alan habere göre, Costa kahve zincirinin sahibi Whitbread, Costa’nın Coca Cola’ya 5.1 milyar dolar karşılığında satılacağı belirtilirken, Whitbread Başkanı Alison Brittain, Coca Cola’nın verdiği teklifin beklenenin üzerinde olması sebebiyle anlaşmanın hisse sahipleri için “harika” olduğunu söyledi. Brittain ayrıca, “Costa markasını, Coca Cola’nın küresel ölçekte ürün ve dağıtım kabiliyetimi birleştirmenin oldukça stratejik bir fırsat olduğunu” vurguladı.

Coca Cola Başkanı ve CEO’su James Quincey ise, anlaşmanın şirkete kahve alanında uzmanlık kazandırabileceğini belirtti ve ekledi:

“Sistemimiz, Costa markasını küresel olarak büyütmek için çeşitli fırsatlar üretebilir. Sıcak içecek sektörü, Coca Cola’nın küresel markaya sahip olmadığı birkaç alandan biriydi. Costa güçlü kahve platformuyla bu pazara girmemize yardımcı olacak.”