Ekonomi

Çiğdem Toker: Sağlık Bakanlığı tıbbi cihaz alımı ihalesini neden beş kez erteledi?

20 Aralık 2019 08:30

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Sağlık Bakanlığı’nın dolar üzerinden yapılacak tıbbi cihaz ihalesini beşinci kez ertelediğini duyurdu.

TIKLAYIN | Çiğdem Toker: Çalışır durumdaki tıbbi cihazları hurdacıya veren Sağlık Bakanlığı dolar üzerinden tıbbi cihaz ihalesine çıkıyor   


Sağlığın devasa bir sektör olduğunu belirten Toker, “Sağlık; kamu tarafıyla, hekimiyle, personeliyle, hastaneleri, onların yönetimi, tıbbi cihaz, malzeme piyasasıyla tarafı çok sayıda olan devasa bir sektör. Milyonlarca yurttaşın hayatını doğrudan ya da dolaylı etkiliyor. Sağlık politikasına yön verenlerin hatalı kararları yurttaşların sağlığı, devletin de bütçesi ve kamu kaynakları üzerinde uzun vadeli olumsuz etkilere yol açma potansiyeline sahip” görüşünü savundu.

Kapatılan Ankara Numune Hastanesi’nin kullanabilir tıbbi cihazlarının hurdaya verildiği bilgisine bugünkü yazısında yeniden yer veren Toker, “Bu arada yeni bir gelişmeyi de paylaşalım. Bir önceki yazıda 30 Aralık'ta yapılacağını duyurduğum, teklifleri ABD Doları üzerinden alınacak. Sanayi İşbirliği Projesi kapsamındaki beş kalem tıbbi cihaz alım ihalesi ertelendi. Bu erteleme beşinci oluyor. İçeriği ve şartnamesi bir yana, bu kadar çok ertelemenin Kamu İhale Kanunu'na aykırı olduğunu belirtelim. Sahi 2 senedir yapılamadığı ya da bir nedenle yapılmadığı halde, bu ihaleden neden vazgeçilemiyor? Hangi ihale bugüne kadar beş kez ertelendi?” ifadesini kullandı.

Yazının devamı için tıklayın