Gündem

Gazeteci Çiğdem Toker'e açılan 1,5 milyon liralık tazminat davası ertelendi

Bayburt Grubun "Rusya'ya domatesler de Bayburt'tan" başlıklı yazısı nedeniyle Toker hakkında açtığı 1.5 milyon liralık tazminat davası reddedilmişti

04 Nisan 2019 10:27

Bayburt Gruba bağlı Şenbay Madencilik A.Ş.'nin, “Tasarruf arıyorsanız metro ihalelerine bakın" yazısı nedeniyle gazeteci Çiğdem Toker hakkında açtığı ikinci 1,5 milyon liralık manevi tazminat davasının ikinci duruşması görüldü. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 9 Temmuz'a ertelendi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde çalıştığı dönemde yazdığı "Tasarruf arıyorsanız metro ihalelerine bakın" başlıklı yazısı nedeniyle hakkında 1,5 milyon liralık manevi tazminat davası açılan Sözcü yazarı Çiğdem Toker'in  Dışkapı Adliyesi'ndeki Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Gazeteci Toker'in avukatıyla birlikte katıldı. Mahkeme, Toker’in yazısına konu olan ihale evrakının Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan istenerek, incelenmesine karar verdi.  Mahkeme bir sonraki duruşmayı 9 Temmuz'a erteledi. 

Duruşmayı, eski CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka ve gazeteciler takip etti.

İlk dava reddedilmişti

Toker'e "Rusya'ya domatesler de Bayburt'tan" başlıklı yazısı nedeniyle  Bayburt Grubu tarafından daha önce de 1,5 milyon liralık manevi tazminat davası açılmış; 6 Aralık 2018'de Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında mahkeme davayı reddetmişti.