Spor

Christoph Daum'dan kanser itirafı: Vücudumda mücadele etmem gereken davetsiz bir misafir var, onunla yüzleşeceğim

Christoph Daum, Türkiye'de biri Beşiktaş, ikisi Fenerbahçe ile üç kere ligi birinci bitirmeyi başardı.

22 Mart 2023 15:24

Beşiktaş ve Fenerbahçe ile Süper Lig'de şampiyonluk yaşayan Alman teknik adam Christoph Daum, kanser hastalığına yakalanmasını duyurmasının ardından sağlık durumuyla ilgili açıklama yaptı.

Alman basınına konuşan Daum, tedavisinin iyi gittiğini ancak kanserin tamamen yenilecek bir şey olduğuna inanmadığını söyledi, "Kanseri yenebileceğimizi düşünmek ve 'bitti' demek hüsnükuruntu olur" dedi.

Daum şunları söyledi: "Kanseri yenebileceğimizi düşünmek ve 'artık bitti' demek hüsnükuruntu olur. Benim için bu daha çok şunu söyleyebilmekle ilgili: Kanseri kontrol altına aldık ve onunla birlikte yaşlanabilirim. Bunun için de daha fazla terapi gerekli olacaktır."

Akciğer kanserinin kendisinde geçen yaz rutin bir kontrol sırasında keşfedildiğini belirten Daum şöyle konuştu: "Bu sırada düzensizlikler meydana geldi ve bunun sonucunda akciğer kanseri keşfedildi. Bu nedenle 50 yaşın üzerindeki herkese düzenli olarak kontrole gitmelerini tavsiye edebilirim."

Sigarayı bıraktı

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ta uzun yıllar çalışan futbol adamı, kendisine tanı konulduğu güne kadar sigara içtiğini ve sonrasında birden bıraktığını söyledi: "Günde yarım paket ile bir paket arasında sigara içiyordum. Bu kesinlikle hastalığıma etkide bulundu. Bırakmak tamamen bir irade meselesi."

Daum şöyle devam etti: "Tüm hayatım yenilgiden sonra ayağa kalkmak ve bir sonraki maçı kazanmak üzerine kurulu. Sürekli mücadelenin hayatımın büyük bir parçası olması şimdi bir avantaj haline geldi. Vücudumda her zaman mücadele etmem gereken davetsiz bir misafir var. Onunla yüzleşeceğim ve onu uzaklaştıracağım ya da en azından sınırlayacağım ki birlikte iyi yaşayabilelim."

Christoph Daum kimdir?

24 Ekim 1953 doğumlu Daum, Almanya, Avusturya ve Türkiye liglerinde şampiyonluk yaşadı. 68 yaşındaki teknik direktör Türkiye'de biri Beşiktaş, ikisi Fenerbahçe ile üç kere ligi birinci bitirmeyi başardı. Alman hoca, Beşiktaş'la bir kez de Türkiye Kupası kazandı.

En son Romanya'yı çalıştırdı

Fenerbahçe, Daum döneminde 2005-2006 ve 2009-2010 sezonlarında iki şampiyonluğu son maçta kaybetti. Türkiye'de en son Bursaspor'u çalıştırdı. En son 2016'da Romanya Milli Takımı'nı çalıştıran Daum, o zamandan beridir çalışmıyor. (Milliyet)