Gündem

CHP, YSK'ya 2004 Iğdır kararını hatırlattı: "Sandığa darbe, demokrasiye darbedir"

"Seçmen listelerinin itiraz üzerine yeniden ele alınması ve incelenmesi mümkün değildir" denmişti

11 Nisan 2019 09:40

AKP, İstanbul’daki seçimlerin Büyükçekmece’deki seçmen listelerinde usulsüzlük olduğu iddiasıyla iptal edilmesini talep ederken; CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 2004 yılında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçmen listeleri üzerinden yapılan bir başvuruyu reddettiğini hatırlattı. 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, 2004 yılındaki yerel seçimlerde Iğdır’da benzer bir gerekçeyle yapılan başvuru üzerine YSK’nin verdiği karara dikkati çeken Erkek, YSK’nin Iğdır kararının Büyükçekmece için emsal olduğunu vurguladı ve şöyle dedi:

“Seçim hukukunda kesinleşen seçmen listelerini seçimden sonra tartışmaya açmak seçim güvenliğini yok eder. Seçim gecesi sandıkların iradesini kesin olarak ortaya koyan ıslak imzalı tutanakları reddetmek sandığa vurulan bir darbedir."

YSK’nin 2004 yılında Iğdır’la ilgili verdiği kararda, “Seçmen listelerinin itiraz üzerine yeniden ele alınması ve incelenmesi mümkün değildir. Kesinleşmiş seçmen kütüklerindeki usulsüzlük iddialarına dayanılarak mazbatanın veya seçimin iptali istenemez” hükmü yer aldı.