Seçim 2024

CHP, Turgay Sevindi ile 47 yıl sonra Amasya Belediyesi'ni kazandı

01 Nisan 2024 01:54

CHP, 47 yıl sonra Amasya Belediyesi’ni kazandı. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde CHP’nin adayı Turgay Sevindi resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanı oldu.

TIKLAYIN - CANLI BLOG | Yurt genelinde oy verme işlemi sona erdi, sayım sürüyor: İşte dakika dakika gelişmeler

Amasya’da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde resmi olmayan sonuçlara göre oyların 42,11’ni alan CHP’li Sevindi, belediye başkanı seçildi. Sevindi, 47 yıl aradan sonra CHP’den Amasya Belediye Başkanlığı’nı kazanan isim oldu. İlçelerde ise CHP’li 3 aday seçimi önde tamamlarken AKP 2 belediye, MHP 1 belediye başkanlığı kazandı. Göynücek ilçesinde AKP’li Kemal Şahin, Hamamözü ilçesinde AKP’li Cihan Demir, Merzifon ilçesinde CHP’li Alp Kargı, Gümüşhacıköy ilçesinde CHP’li Zehra Özyol, Taşova ilçesinde CHP’li Ömer Özalp ve Suluova ilçesinde ise MHP’li Rıfat Uzun seçimin galibi oldu.

CHP’liler kentin Yavuz Selim Meydanı’nda kutlama yaptı. Partililer, davul zurna eşliğinde halay çekip havai fişeklerle zaferlerini kutladı.

"Her şey çok güzel oldu"

Meşakkatli yollardan geçtiklerini belirten Sevindi, “Son 3-4 gündür hep burada, bu meydanda buluşacağımızı söyledik. Herkesin emeklerine sağlık, hepiniz çok çalıştınız ve gayret gösterdiniz. Bu zafer benim değil, sizindir. Bundan sonra bu kente göz bebeğimiz gibi bakacağız. Birbirimize sarılacağız. Yaşanılabilir kent Amasya dediğimiz şehrimizi hepimizin huzurlu ve güvende olduğu bir kent haline getireceğiz. Bugün hep beraber sizin desteklerinizle 2 gün sonra mazbatamızı alacağız. Sırtımdaki yük kat ve kat artıyor. Biliyorum ki siz bu yükü almak için hep bana destek olacaksınız. Ben de seçim çalışmasında hep söyledim; 'Sizler yanımızda olacaksınız ve beraber yöneteceğiz' dedik. Güzel günler göreceğiz, güneşli günler göreceğiz. Mutlu bir Amasya yaşayacağız. Her şey çok güzel oldu. Şimdi çekirdek ailem oldu, büyük ailem diyorum. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.  (DHA)