Gündem

CHP'nin seçim bildirgesinin detayları belli olmaya başladı

CHP hedeflerini üç başlıkta topladı: Sürdürülebilir kurumsal belediyecilik, hayatı ucuzlatan tedbirler ve şehirlerde huzurun tesisi

07 Şubat 2019 07:09

CHP’nin 10 Şubat’ta yerel seçimlerde yarışacak adaylarını tanıtacağı toplantıda kamuoyuna açıklayacağı seçim bildirgesinin detayları belli olmaya başladı.  CHP’nin açıklayacağı seçim bildirgesinin ana başlığının doğrudan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından “Bir Arada Huzurlu Yaşamak İçin Halkçı Belediyecilik” olarak belirlendiği öğrenildi. Kulislerden edinilen bilgiye göre seçim bildirgesi üç bölümden oluşacak; sürdürülebilir kurumsal belediyecilik, hayatı ucuzlatan tedbirler ve şehirlerde huzurun tesisi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP’nin seçim bildirgesinde ekonomik krize karşı vatandaşların gündelik giderlerinin ve hayatın ucuzlatılmasına yönelik alınacak tedbirler sıralanacak.

CHP’nin Yerel Yönetim Anlayışı:

CHP belediyeciliğine yönelik örnekler sıralanarak başarılı uygulamalar anlatılacak. Bu bölümde belediye kurumsal olarak yeniden tanımlanarak, daha hizmet odaklı bir yapıda olacağı belirtilecek. “Sürdürülebilir ve kurumsal belediyecilik” kavramıyla kadını ve çocukları önceleyen bir anlayışta ve şeffaf bir şekilde hizmetlerin üretileceği vurgulanacak. CHP’nin ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı değil birleştirici bir anlayışla hizmet verdiği belirtilecek. CHP’li belediyelerin demokratik siyasetin ve bir arada yaşamanın güvencesi olduğu vurgulanacak.

Yerel Ekonomik Kalkınma Politikası:

Türkiye’de yaşanan ekonomik krize ilişkin çözüm önerileri sıralanacak. Yerel kalkınma vurgusu yapılan bölümde, vatandaşların geçim derdine çare bulmak için toplu taşıma gibi gündelik giderlerin ve hayatın ucuzlatılmasına yönelik belediyelerin alacağı tedbirler sıralanacak.

Kent ve Çevre Politikaları:

Bütün şehirlerde yaşanan betonlaşmaya karşı alınacak önlemler ve kentlerde yeşil dokunun artırılmasına ilişkin yapılacak çalışmalar sıralanacak. İktidarın kentsel dönüşüm anlayışının yandaşları zengin etmeye dayalı olduğu vurgulanarak, kentsel dönüşümün afet riski azaltılmış, sağlıklı ve güvenli yerleşimler oluşturmak için uygulanacağı belirtilecek.