Gündem

CHP'nin sağlık emekçilerine şiddetin araştırılması için verdiği önerge AKP tarafından reddedildi

23 Ekim 2019 18:18

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin sağlık emekçilerine uygulanan şiddetin Meclis Araştırma Komisyonu tarafından incelenmesi için TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı çağrı AKP tarafından reddedildi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Sağlık Bakanlığı'nın geçtiğimiz mayısta çıkardığı kitapçık ile “Şiddete Karşı Eylem Planı” olarak doktorlara “Mümkünse espri yapın” tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatarak geçen hafta hastası tarafından boğazı kesilen doktorun fotoğrafını Genel Kurul’a gösterdi. İlgezdi “Bu fotoğrafa iyi bakın! Buradan Bakanlık yetkililerine sesleniyorum, 'Yazdığın ilaç ağrımı geçirmezse, o zaman görürsün' diyerek bir doktorun boynunu kesen hastayı hangi espri sakinleştirecekse, lütfen gelip açıklasınlar!” dedi.

76 bin 157 şiddet vakası

Şiddetin ana sebebinin ideolojik tercihlerle şekillenen ve sosyal gerçeklerle bağdaşmayan sağlık politikaları olduğunun altını çizen İlgezdi, “Ne yazık ki son 6 yılda sağlık emekçilerine yönelik toplam 76 bin 157 şiddet vakası gerçekleşti. Haftada 244 sağlık çalışanı şiddet gördü! Şiddete uğrayan sağlık emekçilerinden tam 21 bini deyim yerindeyse tekme tokat dövüldü; kesici, delici ve ateşli silahlarla saldırıya uğradı” diye konuştu.

“Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet artık çağımızın vebasıdır” diyen İlgezdi sağlıkta koruyucu, iyileştirici ve eşitlikçi hizmet sunan “sosyalizasyon” modelinin terk edilmesinin ve sağlık alanının tümüyle özelleştirilmesinin bu vebayı yarattığını söyledi.

İlgezdi, Sağlıkta Dönüşüm Programı denilen sistemin yurttaşları “paran kadar sağlık” anlayışına terk ettiğini vurgulayarak, “Hekimlik yaptığım yıllarda hastaların tek isteği sıra beklemeden muayene olabilmekti. Evet, yeni sistemle o kuyruklar tarih oldu! Ama kuyrukları azaltmak isteyenler, literatüre “göz ucuyla muayene” kavramını eklediler. Evet, hastalar artık hastane koridorlarında perişan olmuyorlar ama şifa da bulamıyorlar. Ne acıdır ki, hastalar muayene sırası beklemiyor ama evlerinde tetkik ve ameliyat sırası bekliyor. Günümüzde sağlık hizmetlerinde nitelik yerini niceliğe bıraktı. Muayene başına 5 dakika ayrılan bir sistemde nitelikten bahsetmek mümkün olamaz. Bunların sonucunda hekimler öfke ve şiddetin temel öznesi oldular. Çünkü hastalar karşılarında sistemi kuran bürokratları değil, uygulamak zorunda kalan hekimleri buluyor” açıklamasında bulundu.

"Acil servis, sistemin aynası"

Ülkemizdeki acil servislerin bu yeni sistemin aynası olduğunu söyleyen İlgezdi, “Biliyor musunuz, dünyada nüfusundan daha fazla sayıda acil servis başvurusu olan tek ülkeyiz! Son rakamlara göre acil servise başvuran hasta sayısı 111 milyonu aştı!” dedi.

Acildeki bu rakamın önemine dikkat çeken İlgezdi şöyle devam etti:

“Bu rakam bize neyi gösteriyor biliyor musunuz?

Ekonomik ve sosyal koşulların yurttaşlarımızı hasta ettiğini,

Poliklinik tedavilerinin hastaları iyileştirmediğini,

Sağlık hizmetlerinin iddia edildiği gibi parasız olmadığını,

Katkı payı adı altında ödeme yapmak istemeyen yurttaşların kaçış yolu olarak acil servislere akın ettiğini,

Görüyorsunuz, neresinden tutsak elimizde kalan bir sistem var aslında!”

"Sözün bittiği yer"

İlgezdi konuşmasını şu sözlerle tamamladı: 

“Aslında sözün bittiği yerdeyiz! Şantiye şefliğine dönen hastaneleri 'inşaat şirketlerine' devredenler şiddeti besliyorlar. Çalışma koşullarını iyileştirmek yerine otelcilik hizmetlerine önem verenler şiddeti besliyorlar. İnşaat karşılığında hastanelerin görüntüleme, laboratuvar ve ameliyathanelerini özel sektöre devredenler şiddeti besliyorlar. Şurası çok açık ki; şiddet artık histeriye dönüştü. Toplumsal maliyet dayanılmaz bir hal aldı. Çare ise belli: Tıbbın gereklerine göre yeni bir sağlık reformu yapmak zorundayız!”

İlgezdi konuşmasını görevi başında öldürülen Dr. Ersin Arslan, Kamil Furtun ve Fikret Hacıosman’ı karşı sorumluluk duygularıyla bu komisyonunun kurulmasını talep ederek bitirdi. Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarını araştırma komisyonu için verilen önerge AKP oyları ile reddedildi.Dünyada ve Türkiye'de günün gelişmeleri T24 haber bülteni Manşet'te