Gündem

CHP'nin Kadıköy Adayı Şerdıl Dara Odabaşı: Kuvayı Milliyeci bir aileyiz

Devletin bize vermiş olduğu İstiklal Beratı var

25 Mart 2019 11:51

CHP'nin Kadıköy'de Belediye Başkan Adayı Av. Şerdil Dara Odabaşı, kendisi ve seçim çalışmaları ile ilgili Odatv'ye konuştu. Kadıköylü ve CHP'li olmadığına yönelik iddialara cevap veren Odabaşı, "Bazı algı operasyonları yürütülüyor, Allah aşkına ben CHP’li değilsem neyim? Siyasi hayatımda CHP dışında başka bir partide görev almadım. Protokol görevi haricinde başka bir siyasi partinin kapısından içeri girmedim" dedi.

Röportajın ilgili bölümü şöyle:

"CHP’nin Belediye Başkan adayısınız. Ancak, çeşitli yayın organlarında ve sosyal medyada CHP’li olmadığınız yönünde söylemler var…

"12 Kasım 1973’te Şanlıurfa Siverek’te doğdum. Evliyim, 2 çocuğum var. 20 yıl önce kendi kurduğum hukuk bürosunda serbest avukatlık yapıyorum. 27 yılı şakın bir süredir Kadıköy’de yaşıyorum. Siyasete 1989 yılında SHP’de, Ankara Emek’te Murat Karayalçın ve Doğan Taşdelen’in seçim ofisinde çalışarak başladım. Lise 2 öğrencisiyken…

"1992’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra 1994 yılında Zülfü Livaneli’nin seçim kampanyasında görev aldım. Sosyal Demokrat Üniversiteliler Platformu’nun İstanbul Üniversitesi temsilciliğini, sonra da başkanlığını yürüttüm. O dönemde üniversite öğrencilerinin siyasi partilere üye olmaları yasaktı. Bu platform SHP’nin üniversite gençlik örgütü gibi çalışıyordu.

"2011 yılında Oğuz Kaan Salıcı’nın CHP İstanbul İl Başkanı olması üzerine il yönetimine atandım. İl Başkan Yardımcılığı görevini yaptım. 2012’de tekrar seçilerek İl Başkan Vekilliği ve seçim hukuk işlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptım.

"Murat Karayalçın’ın İstanbul İl Başkanlığı döneminde de CHP İstanbul İl Sekreteri olarak çalıştım.

"Bazı algı operasyonları yürütülüyor, Allah aşkına ben CHP’li değilsem neyim? Siyasi hayatımda CHP dışında başka bir partide görev almadım. Protokol görevi haricinde başka bir siyasi partinin kapısından içeri girmedim.

"Doğduğum gün (12 Kasım 1973) babam CHP’den Siverek Belediye Başkanı seçildi. 1989 yerel seçimlerinde SHP’den aday oldu. Pazar günü seçildi, salı günü vefat etti. Tekrar yapılan seçimlerde abim SHP’den belediye başkanı seçildi.

"Babamın dedesi merhum Mahmut Odabaşı TBMM 2, 3 ve 4. dönem CHP Milletvekili ve Meclis İdari Saymanı. Babamın kuzenleri, babamın amcası CHP’den belediye başkanı, milletvekili. Meclis kurulmadan Siverek Müdafai Hukuk Cemiyeti’nde babamın dedesi başkan vekili. Kuvayı Milliye’ye katkılarımızdan dolayı devletin bize vermiş olduğu İstiklal Beratı var.

"Bazı rakiplerinizin seçim propagandasında “Kadıköylü aday”, “Şu kadar kuşak Kadıköylü” vb. ibarelerini kullandıklarını görüyoruz…

"Bu tartışmayı anlamakta gerçekten çok zorlanıyorum. Şanlıurfa’da doğmuş olabilirim. Ama ben şuna inanıyorum; Kadıköy’de oturan, Kadıköy’ün suyunu içen, havasını koklayan herkes Kadıköylüdür. Kadıköy’ü güzelleştiren değerlerle özdeşleşmiş insanlar Kadıköylüdür.

"Nedir bu değerler?

"Kadıköylüler demokrattır, özgürlükçüdür, Atatürkçüdür, laiktir, çevreye duyarlıdır, hayvan haklarına duyarlıdır. Kadının görece olarak kendini daha güvende hissettiği yerdir. Aktif yurttaştır. Ben Kadıköylülüğü böyle tanımlıyorum.

Seçim sloganınız “Daha çok Kadıköy”. “Daha çok” derken neyi kastediyorsunuz?

"Kadıköy coğrafi olarak dünyanın en güzel yeri. Tarihte Kadıköy hep gözde olmuş bir yerdir. Coğrafi olarak ikinci bir Kadıköy yaratma şansımız yok. Biz “Daha çok Kadıköy” derken Kadıköy’ü Kadıköy yapan Kadıköylülerdir. Biraz önce saydığım değerlerdir. O değerleri daha da çoğaltmak için biz “Daha çok Kadıköy” diyoruz. Yaptığımız bütün projeleri de bu değerlerle özdeşleşmiş projeler halinde sunuyoruz. Demokrat, özgürlükçü, Atatürkçü, laik, eşitlikçi çevreye duyarlı, hayvan haklarına duyarlı yeni bir neslin yetişmesine öncülük etmek istiyoruz."