Politika

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soyer: İyi insanlar siyasetten uzak kaldığı için bu durumdayız

"Bu memleketle ilgili sözlerim var"

01 Şubat 2019 11:27

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği ve babasının 12 Eylül 1980'de askeri savcı olması nedeniyle tartışmalara konu olan Tunç Soyer, Türkiye'nin şu anki durumunun "iyi insanların siyasetten uzak kalmasına" bağlı olduğunu iddia etti. Soyer siyasetin hayatı dönüştürme yolu olduğunu söyleyerek, "O nedenle siyaset yapıyorum" dedi.

 

Hürriyet'ten Ayşe Arman'a konuşan Soyer gündeme ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

 

Soyer, Arman'ın "Ankara Sanat Tiyatrosu’nda tiyatro yapmışsınız, yönetmen yardımcılığı yapmışsınız. Şiir biliyorsunuz. “Edebiyat köyü” gibi parlak bir fikri hayata geçirmişsiniz. İki dili çok iyi konuşuyorsunuz. Çokyönlü, çokrenkli, hobileri, hayat gustosu olan bir insansınız... Şimdi soru geliyor: Siyaset ne alaka? İz bırakmak için başka bir şeyler de yapabilirdiniz..." sorusuna şu yanıtı verdi:

 

(Gülüyor) Tutku bu bende. 20’li yaşlarda İsviçre’de yüksek lisans yapıyordum ama daha ortaokuldan itibaren memleketle ilgili kaygılar, endişeler, sorular uyanmaya başlamıştı aklımda. Günlük tutuyordum. Sürekli şöyle cümleler var: “40 yaşına gelince siyasete atılacağım. Bu memleketle ilgili sözlerim var, onları söylemek istiyorum!” Gerçekten de bir tutku bu! Bu hayatı dönüştürmek, iyileştirmek siyasetle mümkün. Hatta yeri gelmişken söyleyeyim, iyi insanlar siyasetten uzak kaldığı için bu durumdayız! İyi insanların siyasete girmesi lazım. Hayatı dönüştürmenin yoludur siyaset. İyileştirmenin yoludur. O nedenle siyaset yapıyorum. İz bırakmaktan kastım da bu...

 

Söyleşinin tamamı için tıklayın