Politika

CHP'nin asgari ücrete zam beklentisi yüzde 40

"Enflasyondaki kayıp kadar zam yapmasını bekliyoruz"

29 Haziran 2022 15:14

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a, “Kendine bu zammı layık görüyorsun da asgari ücretliye neyi layık görüyorsun diye soruyorduk. Susuyordu. Orada da ısrar ettik. Şimdi komisyonun toplanacağı önemli bir bilgidir. Ama sakın kimse dostlar alışverişte görsün diye asgari ücrete göstermelik bir şey değil… Enflasyondaki kayıp kadar zam yapmasını, yüzde 40 zammı asgari ücret için CHP olarak bekliyoruz” diye seslendi. Özel, “Şimdi geçtiğimiz haftalarda yaptığı U dönüşler ve dün akşam yaptığı büyük U dönüşü düşünüldüğünde; ben, ‘Miçotakis ile asla görüşmem’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay Miçotakis’in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Gaziantep İl Başkanlığı’nda bugün basın toplantısı düzenledi.

İsveç ve Finlandiya açıklaması

"Dün akşam İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki çekincelerini Türkiye kaldırdı. CHP’liler, bilmesi gereken bir şey var. İki ay önce Tayyip Erdoğan, ‘Bunu müzakere bile etmem. Hiç gelmesinler’ diyordu. Biz dedik, diplomaside böyle bir şey olmaz. Hiç gelmesinler olmaz. 29 Mayıs günü Bakü dönüşü, uçakta ‘Ben başta olduğum sürece NATO’ya giremeyecekler’ diyordu. Dün giderken itirazlarını dile getiriyordu ve NATO’ya giremeyeceklerini söylüyordu. Herkes de ona inanıyordu. Ben 16 Haziran 2022 günü sayın Genel Başkanımızın başkanlığında Dış Politika Danışma Kurulu Toplantısı’na katıldım. O toplantıda 10 Haziran günü; ‘Ben baştayken giremeyecekler’ dedikten 11 gün sonra, bugünden de 19 gün önce hepsi birden şunu dediler: ‘Göreceksiniz. Haziran ayının sonundaki NATO zirvesinde Türkiye, NATO’ya girmesine destek verecek.’ Ve son gün ikna ettiler. Dün bir mutabakat metni oldu. Muhtıra imzalandı. Muhtıranın satır satır takipçisi olacağımızı buradan herkes bilsin. Ancak muhtırada daha önce ‘Şu terör örgütünü, terör örgütü olarak kabul etmezlerse olmaz’ diyenlerin muhtıradaki belli yuvarlak cümleler fit olduklarını da gördük. Yani İstanbul’da, Ankara’da aslan kesilenlerin, gittiği yerde o kükremeleri sürdürmediğini ve gittiği yerde diplomasinin getirdiği noktada bir mutabakat metninin öyle Türkiye’de haykırdığı gibi baya da oldurttuklarını gördük. Siz, dış politikayı böyle iç politikaya bu kadar alet ederseniz, işte böyle tutarsızlıklarla, böyle çarklarla böyle U dönüşleriyle ve böyle mahcubiyetlerle karşılaşırsınız.

"Gelecek ay Miçtakis'in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım"

Şimdi, İsveç, Finlandiya naraları bitti Miçotakis naraları devam ediyor. Edecek. Çünkü bir düşmana ihtiyacı var onun. Dış politikada ona bağırarak iç politikada güç devşirecek. Şimdi geçtiğimiz haftalarda yaptığı U dönüşler ve dün akşam yaptığı büyük U dönüşü düşünüldüğünde; ben, ‘Miçotakis ile asla görüşmem’ diyen Recep Tayyip Erdoğan, gelecek ay Miçotakis’in düğününe kirvelik yaparsa şaşırmamak lazım.

Ek bütçe

Ek bütçe Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı ödeneği çıkarıldı. İlk geldiğinde çaktırmadan baz ödeneği yüzde 20, maaşına yüzde 40 zam yapıyorlardı. Bunu kamuoyuna söyledik. Günlerce sustu. İtirazlardan sonra dedi ki ‘Efendim o zaman ben bunu kendim için değil, maaşıma endeksli emekli Cumhurbaşkanları, milletvekilleri, bakanlar için…’ E çıkar dedik onları başka bir şeye bağla. En sonunda yıllardır bu tip işlerde dediğinden geriye adım atmayıp, ‘Bende U dönüşü yok’ diyenin dün Meclis’te talep ettiği ödenek çıkarıldı. Yüzde 40 maaşına yaptığı zam, toplumsal duyarlılıktan dolayı geri alınmış oldu.

Asgari ücret

Kendine bu zammı layık görüyorsun da asgari ücretliye neyi layık görüyorsun diye soruyorduk. Susuyordu. Orada da ısrar ettik. Şimdi komisyonun toplanacağı önemli bir bilgidir. Ama sakın kimse dostlar alışverişte görsün diye asgari ücrete göstermelik bir şey değil… Enflasyondaki kayıp kadar zam yapmasını, yüzde 40 zammı asgari ücret için CHP olarak bekliyoruz.” (ANKA)

TIKALYIN - Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı öncesinde açıklama