Politika

CHP'nin Ankara adayı Yavaş: Cumhurbaşkanı Erdoğan yanlış bilgilendiriliyor

"ANFA’dan 90 kişilik ekip beni sabote edecek"

22 Şubat 2019 12:40

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim sürecine işsizlik ve ekonomik krizin damga vurduğunu söyledi.  Yavaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Zillet İttifakı adaylarının resimleri var ama altında parti logosu yok" sözleriyle ilgili olarak  “Cumhurbaşkanı yanlış bilgilendiriliyor. Bizim afişlerimizde logo var, Özhaseki’nin afişlerinde yok" dedi.

İyi Parti'nin de destekleyeceği, CHP'nin adayı Mansur Yavaş, Star TV’de Nazlı Çelik’in sunduğu ‘Star’da Seçim’ programında Ankara ve gündeme dair çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Adaylık sürecinde Ankaralılara en büyük sorunlarının ne olduklarını sorduğunu belirten Yavaş, “Birinci sırada ulaşım ikinci sırada su çıktı. Yeşil alanlarla ilgili de sıkıntı var ama bu seçime damgasını vuran sorun işsizlik ve ekonomi oldu. Nereye gidersek gidelim ekonomiden şikayet var. Biz de projelerimizin içerisine insana dokunan, ekonomik olarak onların mağduriyetlerini azaltacak ama ilerleyen süreçte mutlaka ve mutlaka Ankara’yı kalkındıracak projeleri öne koyduk” dedi.

Ankara'nın başkent kimliğinin kalmadığını söyleyen Yavaş, seçilmesi halinde yapacakları ile ilgili şunları söyledi: "Ben, başka kentlerle yarışan bir Ankara hayal ediyorum. Çok turistin geldiği, ulaşım sorununun olmadığı, musluktan su içebildiği, hafta sonları ailesi ile birlikte gezip eğlenebilen bir Ankara tabiki hayalim. Ankara’nın kendine has değerleri var. Bunları ön plana çıkarmak lazım. Bir fuar alanı bile yok, ilk önce fuar alanı bitirilmeli.” Yavaş anketlerle ilgili ise, “Son dönemde anket yaptırmadım. Ama yapılan anketlerde hep önde çıktım. Ankara’da sokağa çıktığımızda da bunu görüyoruz. Ankaralı kararını vermiş, değişim talebi var” dedi.

“Geldiğimiz yerde ne FETÖ olur ne PKK olur”

Başka partilerle ittifak iddialarına da cevap veren Yavaş, şunları söyledi:  “Onların bana oy vermeyeceklerine dair bir açıklaması zaten oldu. Sayın Erdoğan, 2014 referandumunda da HDP ile MHP'yi yan yana getirerek şimdi CHP-İYİ Parti için söylediklerini söylüyordu. SP-DP gibi partilerden şu anda biri yanına geçse hemen temizlenecek ama muhalefete gelse “tu kaka” oluyor. Maalesef Türkiye’de siyasetin dili iyi değil. Bize bunların hiçbirisi yapışmaz. Geldiğimiz yerde ne FETÖ olur ne PKK olur. Bunu iddia edenlerin bir vicdan muhasebesi yapıp, kendi durumlarını dikkate almaları lazım. Kürt seçmenden oradan buradan oy bekliyor musunuz soruları belediye başkanlığı için yanlış. Herkesin oyuna talibim. Hepsine hizmet edeceğim seçildikten sonra. Siyasetin dili böyle kirli olmamalı.”  

"ANFA’dan 90 kişilik ekip beni sabote edecek"

Suç duyurusunda bulunduğu duvar yazılarına da değinen Yavaş, benzeri bir provokasyonun da sosyal medya üzerinden yürütüleceğini ifade ederek  elindeki konuşma dokümanlarını paylaştı. ANFA’dan 90 kişilik ekibin kendisini sabote edeceğine yönelik iddialar olduğunu belirten Yavaş, sözlerine şöyle devam etti: “Benimle ilgili söylenenler, ortaya atılan iddialar konu Mansur Yavaş olunca bir türlü uymuyor. Duvar yazılarını yazan kişiyi tespit ettik, suç duyurusunda bulunduk. ‘HDP Ankara’da Yavaş’ı destekleyecek’ diye yalan yanlış propaganda yaptılar. Belediye çalışanlarını aleyhine paylaşımlar yaptırıyorlar.  Sayın Özhaseki mesai saatleri içinde belediye çalışanlarını topladı. Buna kim izin verdi? Kayseri de ve Çevre Bakanlığı’nda birlikte çalıştığı bürokratı genel sekreter atadı. Neden Mustafa Tuna ses çıkarmıyor? Mustafa Tuna’ya hiçbir şeye karışma denilmiş. Bunlara ses çıkmadı. ANFA’dan 90 kişilik ekip beni sabote edecekmiş. Bu insanların ekmeğiyle neden oynuyorsunuz?

“PKK belediyenin çevresinden geçemez”

Rakibim bizim kandilden emir alıp PKK’lıları işe sokacağımızı söylüyorlar. Kendisini muhafazakâr olduğunu söylüyor. Böyle biri bunu nasıl iddia eder? Mansur Yavaş’ın geçmişine bakarsanız PKK belediyenin çevresinden geçemez. Yenimahalle Belediyesi AK Parti’den CHP’ye geçti. Fethi Yaşar seçilince PKK’lıları mı işe aldı? Toplu işten çıkarma mı yaptı?”  

“Hiçbiriniz korkmayın”

İşten çıkarılma iddiaları hatırlatılan Yavaş,  “Hiçbiriniz korkmayın sizler benim mesai arkadaşımsınız. Yalana dolana inanmayın. Ben sadece bankamatik memuru olan, yetim hakkını yiyenleri işten çıkaracağım. Size de bunu zorla yaptıranların hepsi hakkında soruşturma açacağım” dedi.  

“Rakibim bu konulara girerse zararlı çıkar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Zillet İttifakı adaylarının resimleri var ama altında parti logosu yok’ sözlerinin hatırlatılması üzerine Yavaş, “Cumhurbaşkanı yanlış bilgilendiriliyor. Bizim afişlerimizde logo var, Özhaseki’nin afişlerinde yok. Şunu da tekrar ediyorum Mansur Yavaş’ın olduğu yer de ne FETÖ ne PKK olamaz. Bu konulara çok girerlerse rakibim falan bazen bunları söylüyor, herhalde kendisi zararlı çıkar” şeklinde konuştu.

“Benim projem halkı zenginleştirmek”

Mehmet Özhaseki’nin ‘Projesi yok, su indirimi proje değil tarifedir’ sözlerine de cevap veren Yavaş, şöyle konuştu: “Herkes çılgın proje çıkarıyor ortaya. Benim çılgın projem yok. Eğer kasettettiği buysa… Benim projelerim insanın cebinde para bırakacak, halkı zenginleştirecek, ekonomik katkısı olacak projelerdir. Belediye başkanının önceliği temiz havadır, ulaşımdır, musluktan içilebilir ve ucuz sudur. Musluktan içilebilir su projesi belediyenin en büyük projesidir. Su ayrıca ucuz verilmelidir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en pahalı suyunu satmış. Hayali projelere para aktarılınca bütçe yetmiyor ve suya yükleniyorlar. 700 milyon lira para borç verilmiş ve giderlere katılmış. Elde edilen gelir 938 milyon. Ben buna itiraz ettikten sonra bir hafta geçmeden yüzde 30 indirdi. Bugün yardım alan aileler cebinde kalan parayla et ya da süt alıyorlar, çocuklarına bot ya da kaban alıyorlar. Bunun aileler için anlamı o kadar çok ki… Bunu anlamıyorlar, proje değil diyorlar. Her işe küçük para gözüyle bakıyorlar.”

“Dinozorlar nesli tükenirken bile bu kadar zülum görmedi” 

Görevden el çektirilen Melih Gökçek döneminde yapılan Ankapark için aşağı yukarı 2.5 milyar para harcandığını söyleyen Yavaş, "Tam olarak açıklanmış bir miktar da yok. Seçildikten sonra tam olarak ne kadar tuttuğunu açıklayacağım. İhale edildi ama teminat alınmadı. İhaleyi alan firmanın Çin’den oyuncakları getiren firma olduğu söyleniyor. Bu firmanın belediyeden de alacağı olduğu söyleniyor. Açılış yapılacağı söyleniyor. İhaleyi alan firmanın devam edip etmeyeceğini bilmiyorum. Açılmadığı sürede de o oyuncaklara ne olduğu bilinmiyor. Bakın, dinozorlardan birini kargalar yemiş. (Elindeki fotobloğu göstererek) Daha sonra tadilata almışlar. Ben diyorum ki; Dinozorlar nesli tükenirken bile bu kadar zulüm görmedi" şeklinde konuştu.

EYT’lilere destek sözü

EYT’lilerin toplantısına yaptığı  ziyarete ilişkin olarak Yavaş şöyle konuştu: “Rakibim, her şeyi bilen bir zübük diyerek ağzını bozdu. Bakın attığım tweet ortada, EYT sorununun köklü çözümü için yasal düzenleme gerektiğini belirtiyorum. Biz sadece üzerimize düşeni yapacağız. Sağlık yardımından faydalanmanız için giderleriniz belediye tarafından karşılanacak. Bilmiyorlar, rakibim de bilmiyor. EYT’liler sağlık yardımından faydalanamıyor. Bunlar hastalandığında ne olacak? İncelidik, emekli oluncaya kadar sağlık yardımından faydalanmaları için Genel Sağlık Sigortası primlerini biz yatıracağız. Kişibaşı 75 lira bu. Biz bunu ödersek ailece sağlık yardımından yararlanacaklar. Biz vicdanla onlar cüzdanla işe bakıyorlar. O kadar mağdurlar ki, dinleseniz ağlarsınız” diye konuştu.

Yavaş, 5 yeni projesini şöyle anlattı:

Ulus projesi: Ulus, Kızılay, Saraçoğlu mahallesinin birbirinden güzel yapıları ön plana çıkarılacak. Butik oteller, tüm dünyadan turistleri çekecek müzeler, konserler, etkinlikler ve 24 saat yaşayan cıvıl cıvıl bir hayat ile Ankara; Paris, Roma, Londra gibi dünya başkentleri arasına girecek.

Atapark: Atapark; AOÇ, Ankara Çayı projeleriyle Ankara’nın yeşil nefes alması sağlanacak. AVM'lerde sıkışıp kalan halk, doğa ve sağlık ile kucaklaşacak. Uluslararası etkinlikler, konserler, orman içerisinde kır düğünü aktivitelerin de yapılacağı alanlar olacak.

Bilişim kenti: Gölbaşı ilçesinde kurulacak bilişim kenti ile gençlerimize, alt yapısı, yolları, mimarisi, her türlü sosyal imkanları, doğası ile cennet gibi bir şehir kazandırıp, beyin göçünün de önüne geçeceğiz.

Bilim-spor kültür parkları: İlçelerde yer alacak Bilim-Spor Kültür parkları sayesinde; çocuklarımızın bilgisayar, mekanik ve elektronik atölyeleri ve bilim merkezleri gibi alanlarda kendilerini geliştirmeleri sağlanacak.

 

Kızılay projesi: Kızılay projesi ile bina cepheleri kaliteli görünüme kavuşturulacak. Kaldırımlar genişletilip, otopark çözümleri ile toplu taşımaya ağırlık verilecek ve trafik azaltılacak. Kızılay gözde semtlerden biri haline gelecek.