Gündem

CHP’li Yenimahalle Belediyesi, “Filistin gecesi” için Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ni kiraladı, konuşmacıları öğrenince etkinliği iptal etti

Yeni Bir Dünya Vakfı, Filistin ile dayanışma gecesine Hamas lideri Meşal'in de katılacağını duyurdu. T24'ün etkinliği haberleştirmesinin ardından Hamas temsilcilerinin konuşması iptal edildi

28 Aralık 2023 15:23

Güncelleme: 29 Aralık 2023 13:55

Yeni Bir Dünya Vakfı adlı vakıf, CHP’li Ankara Yenimahalle Belediyesi’ne ait Nazım Hikmet Kongre merkezinde, aralarında Hamas lideri Halid Meşal ve temsilcilerinin de konuşmacı olarak yer alacağı “Filistin Dayanışma Gecesi” düzenleyeceğini duyurdu. Belediye yetkilileri, vakfın afişlerle etkinliği duyurmasının ardından, konuşmacılardan haberdar olmadıklarını belirterek, “Konuşmacıların kim olduğunu öğrendiğimiz andan itibaren başkan yardımcımız etkinliğin iptal edilmesi talimatını verdi” açıklaması yaptı.

Yeni Bir Dünya Vakfı, 30 Aralık’ta “Filistin Dayanışma Gecesi” düzenleyeceğini afişlerle duyurdu. Afişte, etkinliğe Hamas lideri Halid Meşal’in video konferans ile katılacağı bilgisi yer aldı. Meşal’in yanı sıra etkinlikte Hamas sözcüsü, Hamas Temsilcisi ve Filistin’den temsilcilerin konuşmacı olarak yer alacağı belirtildi. Etkinliğin Yenimahalle Belediyesi’ne ait Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde gerçekleştirileceği ifade edildi.

“Konuşmacılardan haberimiz yoktu, iptal edilecek”

Kongre Merkezi’ni vakfa kiralayan CHP’li Yenimahalle Belediyesi basın müdürlüğü, T24’e yaptığı açıklamada etkinlik başvurusunun Saadet Partili yöneticiler tarafından yapıldığını belirterek, “Bize Filistin ile dayanışma gecesi düzenleyeceklerini söylediler. Biz de etkinlikte kimlerin olacağını sorduğumuzda, ‘parti yöneticilerimiz konuşmacı olacak’ dediler. Filistin meselesi hepimiz için aynı öneme sahip. Ancak etkinlik afişinde yer alan kimi isimler tasvip edebileceğimiz kişiler değil. Konuşmacıların kim olduğunu öğrendiğimiz andan itibaren başkan yardımcımız etkinliğin iptal edilmesi talimatını verdi” dedi.

Vakıf Başkanı etkinliğin iptal edilmediğini iddia etti

T24'e ulaşan Yeni Bir Dünya Vakfı Başkanı Uğur Özcan, etkinliğin iptal olmadığını, belediye yetkilileri ile görüştüklerini ve cumartesi günü etkinliğin gerçekleştireceğini iddia etti.

Haberden sonra konuşmacılar değiştirildi

Ancak olayın T24'ün duyurmasının ardından etkinlikte konuşma yapacak Hamas temsilcilerinin konuşmasının iptal edildiği öğrenildi. Hamas temsilcilerinin yerine eski Saadet Partisi Mustafa Kamalak'ın konuşma yapacağı bildirildi.