Gündem

CHP’li vekiller arasında “yumruklu kavga” iddiası: Mahmut Tanal’dan Ali Mahir Başarır açıklaması geldi

Tanal, yumruk iddiasına doğrudan yanıt vermedi

19 Ekim 2023 13:50

CHP’de kurultay için Meclis Genel Kurulu’nda imza toplanması ve WhatsApp grubunda buna Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın itiraz etmesiyle başlayan gerginliğin fiziksel kavgaya dönüştüğü iddia edildi. Gazeteci Altan Sancar, sosyal medya hesabından, “CHP’li Mahmut Tanal, Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’a hakaret ederek yumruk atmaya çalıştı” dedi. Söz konusu iddiaya ilişkin açıklama yapan Tanal, “tartışma ve gerilim yaşanmıştır” derken, “Başarır’ın şahsına ve ailesine yönelik ağır ifadeler kullandığı” iddiasını yalanladı.

Sancar, sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

“CHP’li Mahmut Tanal, grup başkanvekili Ali Mahir Başarır’a hakaret ederek yumruk atmaya çalıştı. CHP’de kurultay için Meclis Genel Kurulu’nda imza toplanması ve Whatsapp grubunda buna Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın itiraz etmesi üzerine Mahmut Tanal, Başarır’a yönelik fiziki müdahalede bulundu ve hakaret etti. İmza toplandığı bilgisinin ortaya çıkması üzerine CHP’den bazı isimler ve Başarır ‘Genç ve yeni vekiller kendilerini baskı altında hisseder’ diyerek itiraz etti. WhatsApp grubundaki yazışmaların basına sızmasını da gösteren Başarır’a ve ailesine yönelik ağır ifadeler kullanan Tanal, Başarır’ın göğsüne yumruk salladı.  Sesleri duyan Meclis polisi de olay yerine gelse de tartışmanın vekiller arasında olduğunu görünce olaya müdahale edemedi. Olay partililerin araya girmesi ile sona erdi.”

Tanal da sosyal medya hesabından şu açıklamada bulundu:

“Sayın Altan Sancar, sosyal medya hesabınızdan yer verdiğiniz iddialara ilişkin açıklamam şudur: Grup Başkanvekilimiz ve Mersin Milletvekilimiz Ali Mahir Başarır ile aramızda kurultay sürecine ilişkin bir tartışma ve gerilim yaşanmıştır. Ancak Şahsımız ve aile şerefimiz üzerine karşılıklı hakaret kesinlikle olmamıştır. Paylaşımınızda yer alan ‘Ali Mahir Başarır’ın şahsına ve ailesine yönelik ağır ifadeler kullandığım’ iddiası, külliyen yalandır! Ali Mahir Başarır’ın ailesi benim ailemdir, benim ailem de Ali Mahir Başarır’ın ailesidir. Her bir CHP’linin ailesi, benim ailemdir.  Düne kadar nasıl adaletsizliğe, iktidarın keyfi uygulamalarına karşı birlikte mücadele ettiysek, bundan sonra da aynı şekilde mücadelemizi grup olarak sürdüreceğiz. Tekrar tekrar vurguluyorum! CHP, demokrasiyi içselleştirmiş bir partidir. Aramızda farklı görüşler olsa da biz her zaman büyük bir ailenin parçasıyız. CHP Milletvekilleri, ne birbirlerinin ne de bir başkasının namusu, şerefi ve ailesi üzerine hakaret etmez.”