Gündem

CHP'li Tahsin Tarhan: Türkiye'nin itibarının ne halde olduğu Schengen vize ret oranı yüzde 50'yi bulmasından anlaşılıyor

13 Haziran 2023 11:47

CHP Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tahsin Tarhan, son dönemde yüzde 50'lilere vurduğu belirtilen Schengen vize ret oranlarına dair Dışişleri Bakanlığı'na seslendi. Tarhan, "Yeni Dışişleri Bakanımızın gündeminde, vatandaşlık verilen sığınmacılar yüzünden vize alamayan Türk vatandaşları var mı? Kontrolsüz biçimde ülke sınırlarımıza girerek, Avrupa Birliği ülkelerine iltica etmek isteyen sığınmacılara, Türk vatandaşlığı verilmesi yeni bir kriz yarattı. Şimdiye kadar yüzde 10 civarında olan Schengen vize ret oranı yüzde 50’ye ulaşıyorsa, itibarınızın ne durumda olduğu buradan anlaşılıyor. Gösterişle, şatafatla itibarlı olunmuyor" dedi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, "2022'de ret verilen vize müracaat oranı yüzde 15'in üzerinde iken, 2023'te bu oran yüzde 50 civarına yükseldi" demişti.

"İtibar şatafatla olmuyor"

Türkiye'de ihracatın yüzde 40'nın Avrupa ülkelerine olduğunu söyleyen Tarhan, şöyle konuştu:

"İhracatı belli seviyede olan iş insanları yeşil pasaport alabiliyor, ancak kotayı dolduramamış olan iş insanlarının, ikili görüşmeler ve anlaşmalar yapmak, fuar organizasyonlarına katılmak için Avrupa’ya giderken Schengen vize başvurusu yapması gerekiyor. Şimdiye kadar yaptıkları masraflar, sırf vize sorunu nedeniyle boşa gitti. Bu durum yatırımcımızın, sanayicimizin zarar etmesine ve itibarının zedelenmesine neden oldu. Keza tur şirketlerinin iş hacimlerinin de yüzde 80 düştüğü görülüyor. Avrupa’ya seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız da mağdur oluyor. Eğitim ve sağlık hizmetleri nedeniyle Avrupa’ya giden vatandaşlarımızın eğitimleri yarıda kaldığı gibi, sağlık ihtiyaçları da aksıyor. Dışişleri Bakanlığı neyi bekliyor, anlamak mümkün değil. Konuyla ilgili çözüm sunmaları gerekiyor. İtibardan tasarruf olmaz diyorlardı. İtibar, har vurup harman savurmakla olmuyor, bir ülkenin itibarı pasaportuyla belli olur. Şimdiye kadar yüzde 10 civarında olan Schengen vize ret oranı yüzde 50’ye ulaşıyorsa, itibarınızın ne durumda olduğu buradan anlaşılıyor. Gösterişle, şatafatla itibarlı olunmuyor." 

"Sanatçılarımız sığınmacı gibi kapıdan dönüyor"

Bu yıl vize krizinin daha da arttığını belirten Tarhan, "7 milyon yurtdışında yaşayan vatandaşımız var. Üstelik 5 milyonun üzerinde vatandaşımız Avrupa’da yaşıyor. Özellikle bayram tatillerinde, Avrupa’daki vatandaşlarımız Türkiye’ye geldiği gibi, Türkiye’den Avrupa’ya da gidenler olurdu ve akrabalarıyla buluşurlardı. Ancak bu yıl vize kriziyle karşılaşmış durumdalar. Keza sanatçılarımız her yıl yurt dışındaki vatandaşlarımızla buluşur, konser verirlerdi. Şimdi onların da konserlerinin vize sorunu nedeniyle iptal edildiği görülüyor. Şimdiye kadar hiç böyle bir şey yaşamamıştık. Türkiye’nin sanatçıları dünya ölçeğinde tanınmışlığı olan isimlerdir. Bugün Volkan Konak gibi bir isme Avrupa’dan vize çıkmıyorsa, büyük bir utanç kaynağıdır"  ifadelerini kullandı.