Gündem

CHP'li Serter'den Bakan Dönmez'e: İzmir’in Çernobil’inde hangi yöntemlerle atıkları aldınız ve İstanbul’a gönderdiniz?

18 Kasım 2022 15:02

CHP Milletvekili Bedri Serter, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, 'İzmir'in Çernobili' olarak adlandırılan Gaziemir'deki radyoaktif atıkları sordu. Serter “İzmir’in Çernobil’inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz?” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, “İzmir’in Çernobil’i” olarak adlandırılan Gaziemir'deki radyoaktif atıkları gündeme getirdi.

Serter, İzmir'in Gaziemir ilçesi Emrez Mahallesi'nde yer alan, 70 dönümlük kurşun ve döküm fabrikasındaki araziye gömülü nükleer atıklarının yarattığı tehlikeye işaret etti.

"İlgili belediyeye de herhangi bir bilgi verilmemiştir"

Serter, çeşitli oda ve sivil toplum örgütlerinin sıklıkla dile getirdiği 500 bin tondan fazla tehlikeli atığın oldu bölgede, Gaziemir Belediyesi'nin TENMAK ile yaptığı yazışmalar sonucu, TENMAK'ın Haziran 2022’de 260 ton radyoaktif atığın İstanbul’a bir tesise taşınarak depolandığını, geri kalanın ise belirsiz bir gelecek tarihte toplanacağı bigisini verdiğini belirterek şunları söyledi:

"Belediyemizin yaptığı açıklamada; ne zaman, hangi yöntemlerle bu atığın gönderildiğinin bilinmediği belirtilmiştir. Daha acı olanı, alanda yapılan çalışmalara dair yapılan şikayetler üzerine söz konusu bölgede radyoaktif atığın çıkarılma işleminin gerçekleştiriliyor olduğu bilgisi paylaşılmıştır. Yani radyoaktif atık gibi son derece tehlikeli atığın toplanma süreçleri bile halk sağlığını korumaya yönelik herhangi bir tedbir alınmadan gerçekleştirilmiştir. Üstelik ilgili belediyeye de herhangi bir bilgi verilmemiştir. Gaziemir Belediyesi'nin ısrarlı bilgi talepleri sonucunda verilen bilgiler bile ciddi bir çerçeveye oturmamaktadır.”

Serter'in yönelttiği, "İzmir’in Çernobil’inde gelinen nokta nedir? Hangi tarihte, hangi yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?" şeklindeki sorularını Bakan Dönmez yanıtsız bıraktı.