Politika

CHP'li Özel'den Bakan Soylu'ya: 'Yakınların' iltisakı üzerinden bir cadı avı niyetindeysen, önce Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'ne uğra

"Anca boş laf konuşup algı peşindesin, başka bir şey değil"

26 Kasım 2022 16:12

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’li belediyelerin personellerine yönelik iddialarına tepki gösterdi. Özel, “Yakınların’ iltisakı üzerinden bir cadı avı, bir operasyon niyetindeysen önce Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'ne uğra...” açıklamasını yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk defa işe aldığı 15 bin 125 kişi hakkında hiçbir güvenlik soruşturması talep etmemiş, değerlendirme komisyonu oluşturmamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü irtibatı/iltisakına dair kaydı ve adli kayıt bulunduğu belirlenmiştir. Söz konusu 1668 kişinin terör örgütlerine göre dağılımı şöyledir; FETÖ/PDY 875, PKK/KCK 432, DHKP/C 143, THKP/C 66, TKP/ML 64, MLKP 33, DEAŞ 3, El Kaide 1 ve diğer örgütler 51" sözlerine yanıt verdi. 

Soylu’nun açıklamalarının yer aldığı haberi alıntılayan Özel, FETÖ'den tutuklu olan Mehmet Dişli’nin kardeşi Şaban Dişli'nin Lahey’e Büyükelçi olarak atanmasına değinerek, şu açıklamayı yaptı:

“Bir yıl önce de rakamlar verdin, bir koca yıl bir operasyonunu işitmedik Süleyman. Anca boş laf konuşup algı peşindesin, başka bir şey değil. ‘Yakınların’ iltisakı üzerinden bir cadı avı, bir operasyon niyetindeysen önce Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği'ne uğra...”

 

TIKLAYIN | İmamoğlu'ndan Soylu'ya: Yalanlarına devam ediyor; böyle İçişleri Bakanı olur mu ya!

TIKLAYIN | Bakan Soylu: İBB'de işe alınan 1668 kişinin veya yakınının terör örgütü iltisaklı olduğu belirlendi