Gündem

CHP'li Kılıç: Vergisiz telefon düzenlemesi ile telefon alan çok sayıda öğrenciye para iadesi yapılmadı!

"CHP’nin vaatlerini kopyalayıp yapıştırmak kolay ama ama iş eyleme döndüğünde sonuç fiyasko!"

24 Nisan 2024 10:36

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, vergisiz telefon düzenlemesi ile telefon alan çok sayıda öğrenciye para iadesinin yapılmadığını açıkladı. Kılıç, “CHP’nin vaatlerini kopyalayıp yapıştırmak kolay ama ama iş eyleme döndüğünde sonuç fiyasko! Yüzlerce öğrenciye iade yapılmadı. 14 Kasım’da gram altın 1791 liraydı bugün 2 bin 500 lira. O parayla altın alsa bugün telefonun üstüne bir de tablet alacaklardı. Öğrencileri yoksullaştırdıkları yetmiyormuş gibi şimdi bir de borçlandırıp, bekletiyorlar” dedi. 

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, vergisiz telefon düzenlemesi ile telefon alan çok sayıda öğrenciye para iadesinin yapılmadığını açıkladı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na soru önergesi yöneltti.

Öğrencilere para iadesinin bir an önce yapılması için Bakanlığa çağrıda bulanan Kılıç, şunları söyledi:

"Sonuç fiyasko"

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçim vaadi olan gençlere telefon desteğini koplayan AKP, maalesef onu da tam anlamıyla yapamadı. İktidarın sözüne güvenip, telefon alan gençlerimizin çoğu vergi iadesini hala alamadı; yani AKP’nin tüm vaatlerinde olduğu gibi bu kopyala yapıştır vaadi de maalesef fiyaskoyla sonuçlandı.

"Aylardır vergi iadelerini alamadılar"

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2023 yılında, öğrencilere teknolojik cihaz desteğini açıklamıştı. Bakanlığın vaadi üzerine, kimi borçlandı, kimi harçlığını biriktirdi; binlerce lira verip telefon, tablet aldı. Ama sıra sıra vergi iadesi kısmını geri almaya gelince evdeki hesap çarşıya uymadı. Aylardır iade alamayan öğrenci kardeşlerimiz var. 25 Kuruş poşet ücretinin faturaya yansımasından dolayı başvurusu kabul edilmeyenler var. Seçim öncesi vaat vermek kolay, CHP’nin vaatlerini kopyalayıp yapıştırmak kolay ama ama iş eyleme döndüğünde sonuç fiyasko!

"Para yok muhatap yok"

İade alamayan öğrenciler, karşılarında muhatap da bulamıyorlar. Aylardır iade alamayan öğrencilerin alacakları da bugün itibariyle enflasyon karşısında erimiş durumda. Tavan fiyat olan 9 bin 500 TL’lik telefonun vergi iadesi 4 bin 221 liraydı. Kasım ayından bu yana TL tam yüzde 14 değer kaybetti. 14 Kasım’da gram altın 1791 liraydı bugün 2 bin 500 lira. O parayla altın alsa bugün telefonun üstüne bir de tablet alacaklardı. Öğrencileri yoksullaştırdıkları yetmiyormuş gibi şimdi bir de borçlandırıp, bekletiyorlar. 

Bakanlığa çağrıda bulunuyorum, bir an önce öğrencilerin vergi iadelerini ödeyin, öğrencileri daha fazla mağdur etmeyin.”