Politika

CHP'li Kılıç'tan Bakan Bozdağ'a: MHP ilçe başkanını tutuklayan hakim ve savcı Siverek'e gönderildi mi?

07 Eylül 2022 15:20

CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, geçtiğimiz günlerde İzmir’in Karaburun ilçesinde, hakim ve savcıyı tehdit etmesinin ardından tutuklanan MHP İlçe Başkanı Erkan Özen’in tutukluluğuna yapılan itirazı reddeden hakim ile Özen’i tutuklamaya sevk eden savcının Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine sürüldüğü  iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Milletvekili  Kılıç, iddiaya ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Kılıç, Bakan Bozdağ’a, “Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve Hakimi Cansu Kurucu Yılmaz İzmir’den Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine gönderilmiş midir?” diye sordu.

Kılıç önergesinde, İzmir’in Karaburun ilçesinde, 1 Eylül’de Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Sinan K.’nın yakını olduğu belirtilen Karaburun MHP İlçe Başkanı Erkan Özen, adliyeye giderek kadına, çocuklarına ve tanığa saldırdığı iddiasına yer verdi. Kılıç, önergesinde Özen'in olayların ardından adliyeye gelerek hakim ve savcıyı tehdit etmesinin ardından tutuklandığın ifade etti. 

Kılıç, Özen’in avukatları vasıtasıyla tutuklamaya yaptığı itirazı kabul etmeyen Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Cansu Kurucu Yılmaz ile kavga nedeniyle Erkan Özen’i tutuklamaya sevk eden Karaburun Cumhuriyet Savcısının Muhammet Miraç Yılmaz’ın Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine tayin gönderildiğini ifade etti. Kılıç, tayin nedeniyle  bugün Karaburun ilçesinde, duruşmaların yapılamadığını ifade etti. 

CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, önergesinde Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı belirtilen bu olaylar doğru mudur?

Karaburun Cumhuriyet Savcısı Muhammet Miraç Yılmaz ve Hakimi Cansu Kurucu Yılmaz İzmir’den Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine gönderilmiş midir? Eğer gönderilmişse tayin dönemi olmamasına rağmen neden böyle bir tasarrufta bulunulmuştur?

 Karaburun Adliyesi’nde yaşandığı ifade edilen bu olayla ilgili soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa kimler hakkında açılmıştır? Açılmamışsa açılması düşünülmekte midir ve ne zaman açılacaktır?

Son bir yılda tayin dönemi dışında görev yaptığı ilden başka bir ile talebi ve mazereti dışında gönderilen hakim ve savcı olmuş mudur? Olmuşsa sayısı kaçtır? Hangi illerden hangi illere gönderilmiştir?