Politika

CHP'li Çetin Arık "Hangi bütçeden bahsedeyim" dedi; kürsüye kilitli bebek mamasıyla çıktı

Çetin Arık, hükümetin önceliğinin bilim ve teknoloji olmadığını söyledi

Çetin Arık

08 Aralık 2021 14:51

TBMM'deki bütçe görüşmelerinde konuşma yapan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kürsüye kilitli çocuk mamasıyla çıktı. Arık, "Benim ülkemde çocuk maması kilit altına alınmışken ben nasıl bilim ve teknolojinin bütçesini konuşabilirim?" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2022 mali yılı bütçesi görüşmeleri devam ediyor. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, kürsüde yaptığı konuşmada, bilimsel çalışmalar ve ekonomiye ilişkin eleştirilerde bulundu.

"Ben nasıl bilim ve teknolojinin bütçesini konuşabilirim"

Kürsüye elinde kilitli çocuk mamasıyla çıkan Arık, "Benim ülkemde çocuk maması kilit altına alınmışken ben nasıl bilim ve teknolojinin bütçesini konuşabilirim? Bu bütçe milletin bütçesi olsaydı yeni doğan bebeğin maması kilit altına alınır mıydı?" diye konuştu.

"Bu iktidarın bilim, teknoloji gibi bir önceliği yok"

Konuşmasının devamında eleştirilerini daha da sertleştiren Arık, şu ifadeleri kullandı: "Bu iktidarın AR-GE çalışması, bilim, teknoloji gibi bir önceliği yok. Dolayısıyla bilim ve teknolojinin bütçesi üzerine konuşmak benim için büyük bir talihsizlik.

Günlük elektrik faturasının 60 lira olduğu, buna karşılık TÜBİTAK'ın üniversitelere proje başına ortalama 35 bin lira kaynak aktardığı bünyede ben hangi bilimi anlatayım? Sayın Erdoğan'ın ekonomist, hayvanat bahçesi müdürünün TÜBİTAK'a müdür olarak atandığı bir ülkede ben hangi bütçeyi anlatayım?
"