Gündem

CHP'li Çakırözer: SGK kendi hatasını vatandaştan çıkarıyor

"SGK buna son veremiyorsa, sorumluluğunu üstlenmeli, kendi hatasını vatandaştan çıkarmamalı"

08 Temmuz 2019 17:48

T24 Haber Merkezi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) pek çok vatandaşa 'ölmüş anne babasına yersiz ödeme yapıldığı' gerekçesiyle binlerce liralık borç çıkardığını söyledi. Bu durumu yaşayan vatandaşların SGK ile icralık olduğunu söyleyen Çakırözer, "Devlet, kendi hatasını vatandaştan çıkaramaz" dedi. SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı'ya çağrı yapan Çakırözer, "Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'nın önce yersiz ödeme hatasına son vermesi gerekiyor Ancak son veremiyorsa, sorumluluğunu üstlenmeli, kendi hatasını vatandaştan çıkarmamalı" diye konuştu.

Eskişehir Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Taktaklar, 20 yıl önce hayatını kaybeden babasına yersiz ödeme yapıldığı için kendisine hem de avukat masrafları dahil bin 750 lira borç çıkarıldığını söyledi. Onlarca mahalle sakininin yersiz ödemeler nedeniyle icralık olduğunu belirten Taktaklar, başka bir kişiye 30 binin üzerinde borç çıktığını aktardı.

"Muhtarın masası icra emri dolu"

Muhtar Taktaklar'ı mahallesinde ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Muhtarlarımızın masaları vatandaşlarımıza gönderilen bu haksız ödeme emirleri ile dolu. Adı üstünde yersiz ödeme, yani burada bir hata var. Ve bu hata vatandaşın hatası değil. SGK kendi hatasını hem kabul ediyor. Hem de sorumluluğunu üstlenmiyor. Babasına yaptığı yersiz ödemeyi çocuklarından çıkarıyor. Yersiz ödeme, haksız borca dönüşüyor. Bu kabul edilemez. Devlet kendi hatasını vatandaştan çıkaramaz" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı'ya çağrı yapan Çakırözer, "Önce yersiz ödeme hatasına son vermesi gerekiyor. Yani bu hatalı işleme bir daha yaşanmamak üzere son verilmeli. Ancak SGK buna son veremiyorsa, sorumluluğunu üstlenmeli, kendi hatasını vatandaştan çıkarmamalı" ifadelerini kullandı.