Gündem

CHP'li Çakırözer'den Adalet Bakanı Gül'e 'Barış Pehlivan' çağrısı: Gereğini yapacak mısınız?

18 Mayıs 2020 13:07

Tutuklu gazeteci Barış Pehlivan’a Silivri Cezaevi’nde bir infaz memuru tarafından yapılan sözlü ve fiili kötü muamele görüntüleri TBMM gündemine taşındı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Adalet Bakanı olarak bu kabul edilemez tutuma ilişkin görüntüleri izlediniz mi? İzlediyseniz hem sorumlular hem de üstünü örten savcılar için gereğini yapacak mısınız?” dedi.

Çakırözer, “Gazeteci Barış Pehlivan hem haksız, hukuksuz özgürlüğünden mahrum, hem tecritte, hem de sözlü ve fiili kötü muameleye maruz kaldı. Bu yaşananlar en ağır hak ihlalidir.  Konumu nedeniyle size karşılık verme şansı olmayan birine uygulanan bu muamele kabul edilemez. Cezaevinde hiç kimseye ne sebeple olursa olsun kötü muamele yapılamaz” dedi. 

Savcılık takipsizlik kararı vermişti

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, 6 Mart’ta tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne götürüldü. Cezaevinde yapılan kabul sırasında bir infaz koruma memuru tarafından sözlü ve fiili kötü muamele uygulandığı öğrenilen Pehlivan'ın avukatları tarafından yapılan suç duyurusuna ise, savcılık takipsizlik kararı vermişti. Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan cezaevi kameraları görüntülerinde Barış Pehlivan’a yapılan kötü muamele ortaya çıkarken CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yaşananları Meclis gündemine taşıdı. 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle Meclis’te soru önergesi veren Çakırözer, “Savcılığın ‘darp’ olayının olmadığını öne sürerek, yapılan sözlü ve fiili kötü muamele için ‘dezenformasyon faaliyeti’ şeklinde ifadeler kullandığı görüntüler ortaya çıktı. Oraya çıkan görüntüler yaşananları tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermekte. Barış Pehlivan’a yönelik sözlü ve fiili kötü muameleyi gerçekleştiren ve olayla ilişiği bulunan ilgili infaz koruma memuru, orada bulunan diğer cezaevi yetkilileri ile savcılar hakkında bir işlem başlatılacak mı?” diye sordu.

Barış Pehlivan ve aynı suçtan tutuklanan Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’in haksız, hukuksuz cezaevine konulduğunu belirten Çakırözer, “Barış Pehlivan ve 5 gazeteci alenileşmiş bir haberi yaptıkları için 2 ayı geçen süredir haksız, hukuksuz tutuklular. Ortada büyük bir hukuk katliamı var. Şimdi Barış Pehlivan’a yönelik sözlü ve fiili kötü muamele bu hukuksuzluğu katlanarak arttırıyor. Konumu dolayısıyla size karşılık verme şansı olmayan birine bu şekilde yapılan sözlü ve fiili kötü muamele açık bir şekilde en ağır hak ihlalidir. Devlet bunu yapan sorumlulardan hesap sormak zorundadır” dedi. 

"Görüntüleri izlediniz mi?"

Çakırözer, önergesinde Bakan Gül’ü Pehlivan’a yönelik yapılan sözlü ve fiili kötü muamele görüntülerini izleyip izlemediğini sorarak, “Adalet Bakanı olarak bu kabul edilemez tutuma ilişkin görüntüleri izlediniz mi? Cezaevi kamerasına yansıyan bu görüntüler size göre kötü muamele değil midir? Sorumlular hakkında gereğini yapmak için neden bekliyorsunuz” dedi.

"Suç duyurusu sonrası görüntüler izlendi mi?"

Çakırözer, Bakan Gül’den şu sorulara yanıt istedi:

Barış Pehlivan’a yönelik sözlü ve fiili kötü muamelenin ardından Pehlivan ve avukatının yaptığı suç duyurusu sonrasında kamera görüntüleri izlenmiş midir? Kameralara yansıyan görüntülere rağmen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama nasıl yapılmıştır?

"Kamuoyundan gizlemek için mi takipsizlik verildi?"

Avukatların ‘Barış Pehlivan’ın cezaevine girişinden koğuşa gidene kadarki tüm görüntüleri dakika dakika paylaşın, kamuoyu ikna olsun’ çağrısı neden yanıtsız bırakılmıştır? Çağırı yanıtsız bırakılarak, görüntüleri yayınlamamakla yaşananlar kamuoyundan gizlenmek mi istenmiştir? 

"Soruşturma açılacak mı?"

Basına yansıyan görüntüler sonrasında Barış Pehlivan’a yapıldığı belli sözlü ve fiili kötü muameleler konusunda yeni bir inceleme, soruşturma açılacak mıdır? 

Barış Pehlivan’a yönelik sözlü ve fiili kötü muameleyi gerçekleştiren ve olayla ilişiği bulunan ilgili infaz koruma memuru, orada bulunan diğer cezaevi yetkilileri ile darp iddialarının üstünü örten savcılar hakkında bir işlem başlatılacak mı?

"Tecrit halini sonlandıracak mısınız?"

74 gündür cezaevinde tutulan Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve 4 gazeteci neden hala tecritte tutulmaktadır? Tecrit halini sonlandırıp, bu insanların kendi istedikleri diğer tutuklularla bir araya getirmeyi düşünüyor musunuz?

TIKLAYIN - Gazeteciler hakkında düzenlenen "MİT" iddianamesi kabul edildi