Gündem

CHP’li Bedri Serter’den Soylu’ya tazminat davası: Bu zamana kadar FETÖ yapılanması ile ilgili hiçbir ilişkim olmamıştır

02 Ocak 2023 13:31

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkındaki iddiaları karşısında tazminat davası açtığını belirterek, “Soylu iddialarını ispat etmek zorundadır, adaletin kestiği parmağın acımayacağını düşünüyorum. Ben, Fetullahçı yapılanmanın üyesi olmak şöyle dursun sempatizanı dahi olmamış, Atatürk ilkelerine sonuna kadar bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin neferi, sosyal demokrat kimliği ile tanınan ve ömrünü bu uğurda mücadeleye adamış bir kişiyim. Bu zamana kadar FETÖ yapılanması ile ilgili hiçbir ilişkim de olmamıştır” açıklamasını yaptı.

Serder, CNN Türk kanalında yayınlanan, “Ne Oluyor” programında, kendisi hakkında, “FETÖ’cü” diyen Soylu’nun iddialarını ispatla yükümlü olduğunu söyledi. Serter, Soylu'ya tazminat davası açtığını açıkladı.

CNN Türk’te bir programa konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Kılıçdaroğlu bir diş hekimi muayenesine gidiyor, Ekim 2013’te. Orada oturuyorlar konuşuyorlar. Pensilvanya’nın talimatı ve bilgisi dahilinde oradalar. Kemal Bey de koşa koşa buraya gidiyor. Kılıçdaroğlu, burada çok şey konuşuyor. 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' mesajı veriliyor. Orada, 'Şu adamı İzmir ilinde şu ilçede CHP'den belediye başkanı olmasını istiyoruz' diye Kemal Bey'den rica ediyorlar. 'Size de uygun bir insandır' deniyor. Sonrasında Kılıçdaroğlu bu ismi unutuyor. Daha sonrasında FETÖ örgütü Kılıçdaroğlu'na bu konuda sitem ediyor. Sonrasında ise bu kişi CHP İzmir İl Başkanı oluyor. Şimdilerde ise bu isim milletvekili. Bu isim Bedri Serter. Ben, burada isim veriyorum. Oradan bulunanlar üzerinden değerlendirme yapıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Serter’in bugün yaptığı yazımı açıklama ise şöyle:

“Soylu, iddialarını ispat etmek zorundadır, adaletin kestiği parmağın acımayacağını düşünüyorum. Ben, Fetullahçı yapılanmanın üyesi olmak şöyle dursun sempatizanı dahi olmamış, Atatürk ilkelerine sonuna kadar bağlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin neferi, sosyal demokrat kimliği ile tanınan ve ömrünü bu uğurda mücadeleye adamış bir kişiyim. Bu zamana kadar FETÖ yapılanması ile ilgili hiçbir ilişkim de olmamıştır. Bu nedenle Soylu’nun bu çerçevedeki tüm itham ve iddialarını şiddetle reddediyor ve açıkça kınıyorum.

“CHP’nin her kademesinde görev yapmış bir parti neferiyim”

Bu kişileri bildiğine ve iddialarını onların tanıklığına dayandırdığına göre, tanıyan birisi varsa, o da Soylu’nun ta kendisidir.

Tüm kamuoyuna önemle arz ederim ki, ben,1996'dan beri mensubu olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyasete başlayan ve partinin neredeyse her kademesinde görev yapmış ve tüm çalışmalarımın neticesinde parti üyeliğimden 22 yıl sonra 27. Dönem Milletvekili seçilmiş biriyim. Kimsenin himayesine ve tavsiyesine ihtiyaç duymadığım gibi kimsenin adamı da olmadım. Ancak, siyasi hayatlarını birilerinin adamı olarak idame ettirenlerin bu durumu anlamalarını beklemediğimi de ifade etmek isterim. Dün ağır ve hatta hakaret dolu sözlerle eleştirdikleri kişilerin, ceketinin altına saklanarak, bugünkü makamını borçlanan siyasetçilerin sözlerinin inandırıcı olması söz konusu dahi değildir.

“Soylu’nun bahsettiği bu diş hekimi, Ak Parti MKYK yedek üyesi olarak Ak Parti’nin mensubudur”

Bu diş hekiminin kim olduğunu Sayın Soylu’nun bilmesine karşın, adını açıklamaması ve dikkatlerden kaçırması da son derece manidar bir detaydır. Tüm araştırmalarımızın sonucu Sayın Soylu’nun bahsettiği bu diş hekimi, halen Ak Parti MKYK Yedek Üyesi olarak Ak Parti’nin mensubudur. Hatta başka bir istihbarata göre, Sayın Soylu’nun da danışmanlarından biridir. Madem bu kişi zamanında Sayın Soylu’nun dediği gibi FETÖ mensuplarına yandaşlık ve aracılık ediyorsa şimdi İçişleri Bakanı'nın yanında ne işi var? Bu gerçeklerden sonra Sayın Soylu’ya söylenecek söz yoktur.

Şahsım hakkında haksız ve boş iddialarda bulunarak itibar suikastı yapan kişinin İçişleri Bakanı sıfatının bulunması önemlidir. Emrinde Emniyet İstihbarat dahil önemli kurumlar bulunan Soylu’nun elinde şahsımla ilgili hiçbir delil olmadığı, beyanlarını güya tanık ifadesine dayandırmasından da anlaşılmaktadır. Kaldı ki TBMM’de 27. Dönem Milletvekili olaraktan tam 5 yıldır anlımın akıyla Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu'nda CHP’yi temsilen göğsümü gere gere görev yapmaktayım. Konu ile ilgili yargısal sürecin başladığını ve Soylu aleyhine tarafımdan manevi tazminat davası açıldığı bilgisini de kamuoyuna saygılarımla arz ederim.” (ANKA)