Politika

CHP'li Alp'ten ÇEDES tepkisi: Okula mezar maketi koymuşlar, imam çocuklara sabrı öğretiyor; nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin!

Alp, Kars Belediyesi’ne ait 100 milyon lira bedele sahip  tarihi Aynalı Köşk’ün fotoğrafını da kürsüden gösterdi: “Bir icra tebligatı gönderdiler. Şimdi nerede bu belediye? Kayyımda”

01 Mart 2024 20:55

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’taki bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını Meclis Genel Kurulu'nda göstererek, ÇEDES uygulamasına tepki gösterdi. Alp, "Bu çocuğun psikolojisini düşünmüyor musunuz? Nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin? Şu anda bunun yanlış olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ama bunun tedbirini almalısınız. Bu ÇEDES uygulaması çok yanlış sonuçlara doğru gidiyor" dedi.

Meclis’te 8. Yargı Paketi'nin görüşmelerine devam edilirken söz alan CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’taki bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencileri Meclis gündemine taşıdı. Alp, Meclis Genel Kurulu'nda göstererek, ÇEDES uygulamasına tepki gösterdi. 

CHP’li Alp' şöyle konuştu:

“Birçok farklı fikirden sayın vekil burada, gecenin ilerleyen saatlerinde, çok farklı fikirleri tartışırken bile birbirine sabır gösterebiliyor, tahammül gösterebiliyor. En sert tartışmaları yaparken bile bir vakar içerisinde davranılabildiğini de gördük, zaman zaman aksi uygulamalar da oluyor. Siz bu sabrı nerede öğrendiniz, sabrı nerede öğrendiniz? Kendi eğitiminizden, yaşam tecrübenizden çünkü hepiniz cumhuriyetin en güzel okullarından mezunsunuz, geldiniz burada milletvekilisiniz. Siz bugün Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin aracılığıyla sabrı nasıl öğretiyorsunuz?

Sayın milletvekilim, sabrı nasıl öğretiyorsunuz; ben size göstereyim. Bu fotoğraf Kars'ta bir ortaokulda çekildi. Okula bir mezar maketi koymuşlar; çocuklar hayatta olan anneleri sanki ölmüş gibi bu mezarın başında ağıt yakıyorlar ve bu yolla çocuklara sabrı öğretiyor. Kim? İmam. Nerede? Okulda. Allah'tan reva mı bu? Bu çocuğun psikolojisini düşünmüyor musunuz? Nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin? Şu anda bunun yanlış olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ama bunun tedbirini almalısınız. Bu ÇEDES uygulaması çok yanlış sonuçlara doğru gidiyor; Meclis’i bu konuda uyarmak bizim vazifemiz. İmamlar okullarda ders veriyor, ders verirlerse böyle olur. Bundan önce de olmuştu biliyor musunuz? Bundan önce bir de Ülkü Ocakları tarih dersine girmişti. Bizim tarih öğretmenlerimiz var. Yanlışta ısrar etmemenizi tavsiye ediyorum."

"Belediye malları satılıyor"

Alp, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi belediye mallarının satıldığını Meclis’te dile getirerek, “Seçim ne zaman? Ayın 31'inde. Kars Selim Belediyesi ihaleye çıkıyor. Ne zaman? Ayın 1'inde. Seçime 30 gün kalmış belediye mallarını satmaya çalışıyorsunuz” diye konuştu.

"Aynalı Köşk kamu malıdır, belediye kayyımda"

Kars Belediyesi’ne ait 100 milyon lira bedele sahip Ruslardan kalan tarihi Aynalı Köşk’ün fotoğrafını da kürsüden gösteren CHP’li Alp, “Bir icra tebligatı gönderdiler. Şimdi bunu kimin vicdanı kabul eder? Tebligata zamanında itiraz edilmediği için icra yoluyla bu mülk satıldı. Belediye Başkanı sonradan ‘haczedilmezlik şikâyeti’ bile yapmadı ve kamu malı ne oldu? Olmayan bir borçtan dolayı satıldı. Arkadaşlar, şimdi nerede bu belediye? Kayyımda” dedi.

31 Mart’ta oy kullanacak seçmenlere seslenen CHP’li Alp, “Hemşerilerime sesleniyorum, ne zaman sandığın başına gidersen bunu düşün: Bu bir vicdan meselesidir, bu bir talandır, bu talana ‘Dur’ demek için 31 Mart’ta sandığa bekliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.