Gündem

CHP'li Akdoğan, Yunus Emre Termik Santrali'nde: 165 madenci, bu bacanın altında 48 saattir açlık grevinde!

02 Eylül 2023 19:33

CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, Ankara ile Eskişehir sınırındaki Yunus Emre Termik Santrali'nde açlık grevine başlayan işçileri ziyaret etti. Akdoğan, "165 kişi bugün arkamda gördüğünüz bu bacadan aşağıya madene indiler ve 48 saattir açlar, ekmekleri için aşları için çocukları, aileleri için açlık grevindeler. Buradan, bu coğrafyadan Yunus Emre Termik Santrali'nden tüm Türkiye'ye sesleniyorum, bu bacanın altında yerin altında 48 saattir işçiler aç, açlık grevinde" diyerek, işçilerin taleplerine dikkat çekti.

Ankara'nın Nallıhan ve Beypazarı ilçeleri ile Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi arasında faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Termik Santrali ve maden işletmesinde çalışan 165 işçi hem ekonomik hem de sosyal haklarını alamadıklarını belirterek 6 gün önce oturma eylemine başladılar. Sonuç almayan işçiler, 2 gün önce eylemlerini açlık grevine dönüştürdüler.

CHP Milletvekili Umut Akdoğan, bugün Yunus Emre Termik Santrali ve maden işletmesi işçilerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Bir işçi, Akdoğan'a sorunları ve taleplerini anlattı.

İşçileri dinleyen Akdoğan, "Beypazarı, Nallıhan ve Eskişehir arasında bulunan Yunus Emre Termik Santrali'ndeyiz. Yunus Emre Termik Santrali'nde çalışan 165 işçimiz, bundan 6 gün önce oturma eylemi başlattı. Ancak oturma eyleminden sonuç alamayan işçiler, arkamda gördüğünüz bacadan madene indirler ve birkaç saat sonra 48 saati dolacak bir açlık grevini başlattılar. Açlık grevi, hem de bu bacadan içeri girdiğiniz yer altında hiç de kolay bir şey değil. Ama insanlar, ekmeklerinin, haklarının peşindeler" dedi.

"246 işçinin ortalama kişi başı 250'şer bin TL tazminat alacağı var"

İşçilerin grev kararı almalarına ilişkin CHP'li Akdoğan, şunları söyledi:

"Bu santral, 12.12.2022 tarihinde TMSF'den bir holdinge devrediliyor. Devir işlemi yapıldıktan sonra 250 işçi ücretsiz izne çıkarılıyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçi ne yiyecek ne içecek. Dolayısıyla 180 emekçimiz başka yerde iş bulmak zorunda kalıyor. Bugün . İlişkisi kesinlere tazminat ödenmemesi başlı başına bir hak gaspı.

Diğer mesele BES ve icra kesintileriyle ilgili. BES'ler ve icra kesintileri bu emekçi arkadaşlarımızın maaşlarından kesiliyor, kendilerine ödenmiyor. Diğer bir mesele çalışmaya devam eden işçi arkadaşlarımız yer altında çalışıyor statüsünde görülürken yer üstünde çalışıyor statüsüne alınıyor. Bu ne demek? Yer altında çalışan bir emekçi 2 asgari ücret alırken yer üstünde çalışan 1 asgari ücret alıyor. Sadece aldıkları ücret değil, aynı zamanda tazminatlarına da bu durum yansıyor."