Politika

CHP Kurultayı açık alanda ve seyircisiz yapılacak

10 Haziran 2020 10:09

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen CHP Büyük Kurultayı’nın hazırlıkları sürüyor. Temmuz sonu ya da Ağustos başında yapılması planlana kurultay, açık alanda ve seyircisiz olacak. CHP Kurultayı 'açık alanda' yapılan ilk siyasi parti büyük kongresi olarak tarihe de geçecek.

CHP, şubat ayında yapacağı, ancak Covid-19 salgını nedeniyle ertelediği büyük kurultay için çalışmalarını hızlandırdı.

Seyircisiz yapılacak

Sözcü Gazetesi'nden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre; CHP'nin kurultay için üzerinde durduğu tarih 18-19 Temmuz hafta sonu ya da bir sonraki hafta sonu olan 25-26 Temmuz.

Ancak CHP yetkilileri, Covid-19 önlemleri altında yapılan kurultay hazırlıklarının bu tarihlere kadar yetiştirilmezse, Ağustos ayının ilk dönemine de sarkabileceğini ifade ediyorlar.

Kurultay açısından bir başka önemli unsur ise, seyircisiz yapılacak olması. CHP Kurultayı'nda delegeler dışında sadece kurultay alanındaki görevliler ve basın mensupları yer alacak. Kurultayın ilk gününde Genel Başkanlık seçimi, ikinci gününde ise Parti Meclisi seçimi yapılacak.

Stadyumda yapılacak

CHP yetkilileri, Covid-19 salgını için oluşturulan Bilim Kurulu'na danıştıktan sonra, kurultayın açık alanda yapılabileceği bilgisini aldı.

Bunun için de, 1200'den fazla delege, parti yöneticileri, basın mensupları ve görevlilerin oluşturacağı 2 binden fazla kişinin yer alabileceği Ankara'da bir açık alan aranmaya başladı.

Bu çerçevede, Eryaman Stadyumu ya da Osmanlıspor stadyumu üzerinde duruluyor. Ancak Ankara'daki yarı açık konser alanları da kurultay için incelenen yerler arasında.

Parti Meclisi seçimi çarşaf listeyle

CHP kurultayında Genel Başkan Yeni Haber - T24'nun karşısına bu görev için aday çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. Genel Başkanlık adaylığı için delegelerin yüzde 5'inin imzası gerekiyor.

Parti Meclisi seçiminin ise, çarşaf listeyle yapılacağı, her CHP seçiminde olduğu gibi kıran kırana geçeceği bekleniyor.