Gündem

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı: Bize bir şey olursa diye yolda ailelerimiz için video çektik

15 Temmuz 2021 07:59

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 gecesi TBMM’de olan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaşadıklarını anlattı. Sarı Vosvos ile CHP Genel Merkezi’nden Meclis’e gitmeye çalışırken yol boyunca helikopterler ve tanklarla karşılaştıklarını belirten Özel, “Bize bir şey olursa diye yolda ailelerimiz için video çektik" dedi.

CHP’li Özgür Özel, 15 Temmuz gecesi CHP Genel Merkezi’nden TBMM’ye gidişi ve devamında yaşananları Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’ye anlattı. CHP Genel Merkezi’nden Meclis’e sarı Vosvos’u ile gittiğini belirten Özel, “Milletvekili arkadaşlarım Veli Ağbaba ve Aykut Erdoğdu ile birlikte aldığımız ve ortak kullandığımız sarı renkli bir Vosvosumuz var. Aykut Erdoğdu ile birlikte CHP’den Meclis’e gelirken Aykut Erdoğdu yolda video çekti. O video hâlâ saklı. Bize bir şey olursa ailelerimize bırakılmak üzere çekilmişti. Çünkü yolda giderken sürekli helikopterlerden ateş açılıyordu, Dikmen üzerinden Meclis’e gelmeye çalışırken bir yerden sonra tankları, yere vuran kurşunları gördük. Vosvos’u Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın önüne çektim ve Meclis’e girdik.

“Güvenlik güçleri bizim sarı Vosvos’u siper olarak kullanıyor, arkasından ateş ediyordu”

Sabah olunca şoförüm Mehmet Bey geldi. Ona dedim ki ‘Sarı Vosvosum dışarıda kaldı, ona bir bakar mısınız?’ Mehmet Bey gittiğinde Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda içeridekiler ile dışarıdakiler arasındaki çatışma devam ediyor. Hatta güvenlik güçleri bizim sarı Vosvos’u siper olarak kullanıyor, arkasından ateş ediyor. Mehmet Bey oradaki polislerden birine, ‘Milletvekilimizin aracını alacağız’ deyince yardımcı olmak istiyor. Sonra sarı Vosvos’u görünce, ‘Yahu abi git işine. Allah aşkına vekil bunun mu peşine düşmüş’ diyor. Sarı Vosvos’un da o gece böyle bir anısı var” diye konuştu.

“Meclis’te TRT stüdyosu varmış, 6 yıldır milletvekiliyim haberimiz yok”

15 Temmuz gecesi, Meclis’teki TRT stüdyosuna kapısını kırarak girdiğini söyleyen Özel, “TBMM Başkanı, Koruma Müdürü sığınağa inmemizi söyledi. Sığınakta uzun süre kaldık. Meclis’in bombalanmasının ardından elektrikler kesildi. Bulunduğumuz yerde su yoktu. Su bulmak için ana binaya doğru çıktık. Bir görevli, ‘Üyeler Lokantası’nın sağındaki kapıdan girdiğinizde orası depo. Su bulabilirsiniz’ dedi. Yanımda iki milletvekili arkadaşımla birlikte yola çıktık. Karanlık, ortalık toz duman, çatışma sesleri var. Üyeler Lokantası da ana binanın Genelkurmay’a en yakın noktalarından. Yaklaştıkça sesler çoğaldı. Bu ortamda yemekhaneden bir önceki kapı diye düşündüğüm kapının önüne geldik. İki kanatlı bir kapı. Kilitli olduğunu görünce tekmeleyerek kapının kilidini kırdık. Girdik içeriye, telefonların ışıklarını tuttuk. Bir baktık TRT stüdyosu. Yanımdakilere dedim ki, ‘Meclis’te TRT stüdyosu varmış. 5-6 yıldır milletvekiliyim, haberimiz yok.’ Sonrasında oradan ayrıldık, kapısı açık olan depoyu bulduk, su alıp sığınağa geri döndük.

“O günün psikolojisi ile TRT sunucusu, ‘İnşallah bundan sonra hep birlikte olacağız’ dedi”

Ertesi gün TRT, o stüdyoya beni yayına çağırdı. Canlı yayında söyledim, ‘Dün akşam TRT stüdyosuna kapıyı kırıp girdim. Böyle bir şey olabilir mi? Bizi niye çağırmıyorsunuz?’ dedim. O günün psikolojisi ile sunucu, ‘İnşallah bundan sonra hep birlikte olacağız’ dedi. Tabii değişen bir şey olmadı. Sadece bir kez Meclis bahçesinde bir yayına davet edildim. O stüdyoya bir daha çağırmadılar” diye konuştu.