Gündem

CHP: Korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık

CHP, Eskişehir belediye başkan adaylarını açıkladı

04 Şubat 2019 08:16

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, "Biz Türkiye'nin korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık, İstanbul'u ve Ankara'yı Recep Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek'e kaptırarak. O günden bugüne geldiler; ama yiğit düştüğü yerden kalkar. 31 Mart seçimleri Ankara ve İstanbul'un geri alındığı bir sürece ihtiyacımız var" dedi.

Cumhuriyet'ten Arif Anbar'ın haberine göre, CHP'nin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için Eskişehir'deki belediye başkan adaylarının tanıtım töreni, Porsuk Spor Salonu'nda yapıldı. Porsuk Spor Salonu’nda gerçekleşen toplantıya CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel katıldı. Toplantıda ayrıca İyi Parti İl Başkanı Ramis Tunca ile Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl de yer aldı.

Günyüzü adayı halen açıklanmadı

31 Mart seçimlerinde CHP 12 ilçede kendi adayları ile seçime girerken, iki ilçede İyi Parti’nin adayını destekleyecek. Bugüne kadar 11 ilçede adayını açıklayan CHP’de, Günyüzü adayının da önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

CHP’nin belediye başkan adayları şöyle;

Büyükşehir: Yılmaz Büyükerşen

Alpu: Gürbüz Güller

Beylikova: Tolga Savaş

Çifteler: Zehra Konakçı

Han: Erdal Şanlı (mevcut başkan)

İnönü: İsmail Karaköse

Mahmudiye: İshak Gündoğan (mevcut başkan)

Mihalgazi: Bülent Durna

Mihalıççık: Serdar Ulucan ( ittifak adayı)

Sarıcakaya: Şafak Atay

Seyitgazi: Uğur Tepe

Sivrihisar: Hüseyin Cantaş (ittifak adayı)

Odunpazarı: Kazım Kurt (mevcut başkan)

Tepebaşı: Ahmet Ataç ( mevcut başkan)

"15 belediyenin tamamını alacağız"

CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, toplantıda yaptığı konuşmada, 31 Mart seçimlerinde Büyükşehir Meclisi’nde çoğunlu sağlamak zorunda olduklarına vurgu yaparak, “Bu kent bu seçimlere çok farklı şekilde asılacak. Önümüzde kalan 56 gün içerisinde yatarak değil, koşarak çalışacağınızdan eminim. Eskişehirliler bu seçimin, sadece yerel yönetimler seçimi olmadığını çok iyi biliyor. Eskişehirliler bu seçimi her türlü ayrıştırmanın, ötekileştirmenin içine sokan hükümete bir ihtar niteliğinde algılayıp, o yönde oy kullanacaktır. Bize ne türlü hakarette bulunurlarsa bulunsunlar, biz millet ittifakının gerektirdiği her türlü çalışmayı yapacağız ve birlikte bu işi başaracağız. Eskişehir’deki 15 belediyenin tamamı millet ittifakının olacaktır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen aday tanıtım toplantısında partililere seslendi.

"Emanetimizdirler, sahip çıkınız"

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğun kendilerinde olmamasında dolayı yaşanan sıkıntıları anlatan Özel, “Büyük güçlükler yaşıyoruz. Çünkü belediye meclisinde çoğunluk diğer partide. Eskişehir’de, Yılmaz Büyükerşen gibi birinin elini kolunu bağlamak, bu efsanenin hizmetlerini durdurmak için ellerinden geleni yaptılar. Sizlere onları takdim ediyoruz. Emanetimizdirler, sahip çıkınız. Eskişehir’e bizim hizmet götüremediğimiz diğer 10 ilçede getireceğimiz meclis üyeleri ile Yılmaz Büyükerşen’in önündeki engelleri kaldırıp Eskişehir’e dünya rekoru kırdırtmaya talipler” diye konuştu.

"Karşımızdakiler düşmanlık üretmenin peşinde"

Özel, “31 Mart’a herkes farklı anlamlar yüklüyor. 31 Mart’ta belediyelerde neler yapacağız ve önümüzdeki günlerde Türkiye sorunlarının çözülmesi için 31 Mart nasıl bir fırsattır onu düşünüyoruz. Karşımızdakiler ise düşmanlık üretmenin peşinde. Önce bir ayrılık alanı buluyorlar. Sonra o ayrılığı belirginleştirip kutuplaştırıyorlar. Kendisinden olmayanı şeytanlaştırıyorlar. Bizleri şeytanlaştıranlara karşı, kucaklaştırarak bu oyunu bozmaya kararlıyız. Tayip Erdoğan istiyor ki, hakaretleri ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin gerçek gündemden uzaklaşmasını istiyor. Enflasyonun karşısında ezilen emeklilerin sorunlarını, çiftçilerin sorunlarını, toplu sözleşme hakkı elinden alınmış işçilerin sorunlarını, genç işsizlik sorunlarını… Yoksulluğu yok etmek yerine, yönetmeyi tercih edip, kömüre, makarnaya, muhtaç edip, 16 yılda yoksulluğu azaltmak bir yana arttırdıkları ülke sorunlarını konuşturmak istemiyorlar. Biz doğruları söylemeye ve 31 Mart’ta , hedefe doğru yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

"CHP’den terörist çıkmaz"

Ülkenin gidişatından pek çok kesimin rahatsız olduğunu belirten Özel, 31 Mart’ta halkın AKP ve MHP ittifakına sarı kart göstereceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’nin adını terör örgütleri ile anmasını eleştirdi. Özel, “İttifak ortağı ya bunlar Türk milliyetçiliği dahil bütün milliyetçiliği ayaklar altına alıyordu birisi… Ona karşı Kıbrıs’ın Beş Parmak Dağları’na milliyetçiliği kazıyan Karaoğlan Ecevit’in partisinden terörist çıkmaz deyin” diye konuştu.

"Korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık"

CHP'li Özel, 31 Mart seçiminde Ankara ve İstanbul'u almak istediklerini belirterek, "31 Mart yaklaşırken, hepimize düşen bir görev var. Bir küçük kız çocuğu, kulağındaki küpeyi kaybettiğini fark etse ne yapar? Döner, dolaştığı yerlere bakar, 'Burada düştü' diye. Biz Türkiye'nin korku filmini 1994'te yaptığımız hatalarla başlattık, İstanbul'u ve Ankara'yı Recep Tayyip Erdoğan ve Melih Gökçek'e kaptırarak. O günden bugüne geldiler; ama yiğit düştüğü yerden kalkar. 31 Mart seçimleri Ankara ve İstanbul'un geri alındığı, eldeki bütün belediyelerde küçük ve alt belediye sayısının artırıldığı, oy oranının bizim tarafta artırılıp, 'cumhur ittifakı'nda geriletildiği bir sürece ihtiyacımız var. Ancak o durumda kaybettiğimizi bulur, kötü gidişi durdurur, kurtuluşun işaret fişeğini ateşleriz" diye konuştu.