Politika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşcıer'den Bakan Işıkhan'a: İşçi düşmanı iktidar, işçiye akıl öğretmesin

22 Nisan 2024 17:59

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Türk-İş ziyaretinde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın 1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlanması yönündeki çağrılar için "İşçinin, emekçinin ve çalışanların alın terinin Taksim Meydanı’na sığmayacak kadar büyük" olduğuna dair ifadelerini eleştirdi. Taşcıer, Bakan Işıkhan’ın açıklamalarıyla ilgili olarak “Açlık sınırında hayatta kalmaya çalışan, yaşamını emek mücadelesine veren milyonlarca çalışan günün anlam ve önemini sizden mi öğrenecek? İşçi düşmanı iktidar işçiye akıl öğretmesin. 1 Mayıs’ı huzursuzluk gününe çevirenler varsa, onlar bu iktidarın ta kendisidir. Her 1 Mayıs’ta Taksim’i kapalı cezaevine çeviren, işçiyi yerlerde sürüklettirip coplattıran AKP’nin aklına kimsenin ihtiyacı yok” dedi.

TIKLAYIN - Bakan Işıkhan'dan Taksim Meydanı açıklaması: Bu alanda kitlesel kutlama inadı, 1 Mayıs'ın dayanışma ruhunu zedelemektedir

"1 Mayıs'ı bayram olarak ilan eden Cumhurbaşkanımız liderliğindeki hükümetimiz"

Bakan Işıkhan bugün yaptığı 1 Mayıs kutlamaları ve Taksim tartışmaları hakkındaki açıklamasında, "Bunlar eski Türkiye'de kalan icraatlardır. Bugünün öneminin farkında olan ve 1 Mayıs'ı, temsil ettiği anlayışa ve ruha yakışır şekilde kutsal addettiğimiz emeğin ve dayanışmanın sembolü haline getirerek bayram olarak ilan eden yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetimiz olmuştur. Böyle önemli bir konunun tek bir alan ya da meydanla, Taksim Meydanı ile sınırlandırılması, konunun bu kadar kısır bir döngüye hapsedilmesi bizim insana ve emeğe verdiğimiz değere sığmamaktadır. Taksim'de hayatlarını kaybeden emekçilerimizin isimlerini bile hatırlamayanların, onların aziz hatıralarını kullanarak, bu alanda kitlesel kutlama inadı, 1 Mayıs'ın dayanışma ruhunu zedelemektedir" demişti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşcıer, Bakan Işıkhan'ın açıklamalarını şu sözlerle eleştirdi:

"Sayın Bakan’ın Türk-İş’i ziyaretinde 1 Mayıs ve Taksim Meydanı ile ilgili sarf ettiği sözlerini takip ettik. Bir çalışma bakanının Taksim Meydanı’nın emekçiler için önemini bu denli küçümsemesini kabul etmek mümkün değil. Bu üstenci bakış 1977 Kanlı 1 Mayıs’ta hayatını kaybedenlere de, sendikal mücadele veren emekçilere de açık bir hakarettir. “Emekçinin alın teri Taksim Meydanı’na sığmayacak kadar büyüktür” ne demek? Sizin izin verdiğiniz yer mi alın terinin sığacağı yer oluyor?

"Her 1 Mayıs’ta Taksim’i kapalı cezaevine çeviren, işçiyi yerlerde sürüklettirip coplattıran AKP"

Taksim Meydanı Türkiye emekçileri için tarihiyle, ruhuyla çok büyük bir sembol alandır. Neymiş, günün anlam ve önemine uygun kutlayacakmışız. Açlık sınırında hayatta kalmaya çalışan, yaşamını emek mücadelesine veren milyonlarca çalışan günün anlam ve önemini sizden mi öğrenecek? İşçi düşmanı iktidar işçiye akıl öğretmesin. 1 Mayıs’ı huzursuzluk gününe çevirenler varsa, onlar bu iktidarın ta kendisidir. Her 1 Mayıs’ta Taksim’i kapalı cezaevine çeviren, işçiyi yerlerde sürüklettirip coplattıran AKP’nin aklına kimsenin ihtiyacı yok.

"Eğer haktan, hukuktan bahsedip icraat vurgusu yapacaklarsa..."

Recep Tayyip Erdoğan 33 yıl sonra Taksim Meydanı yeniden 1 Mayıs için açılırken kutlamaları 'bayram manzarası' olarak nitelediğinde huzursuzluk akla gelmiyordu, şimdi geliyor. Bu ikiyüzlülüğü afişe ediyor, kamuoyunun dikkatine sunuyoruz. Sayın Işıkhan 'hak, hukuk ve adalet kavramlarının sloganla değil icraatla tesis edilebileceğini' ifade ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendisini ve partisini sosyal adaleti sağlamak için icraata davet ediyor, emekçilere sefalet ücretlerini reva görmekten vazgeçmeye, asgari ücret ve emekli aylıklarının acilen artırılması çağrısını yapıyoruz. Eğer haktan, hukuktan bahsedip icraat vurgusu yapacaklarsa yetki sizde zaten, hemen 1 Mayıs öncesi adım atın, samimiyetinizi görelim.”