Gündem

CHP'den eski AKP'li vekil adayının Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasına tepki: Şımarık güç gösterilerinizi tarihe gömeceğiz, rektörlük seçimlerini geri getireceğiz

02 Ocak 2021 15:47

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, AKP Sarıyer İlçe Teşkilatı kurucularından 2015 seçimlerinde AKP'den 1.bölge milletvekili adayı olan Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepki gösterirken, "Sözümüz olsun AKP Genel Başkanı, bu şımarık güç gösterilerinizi tarihe gömeceğiz. YÖK’ü kaldıracağız. Rektörlük seçimlerini geri getireceğiz. Üniversitenin tüm bileşenlerini demokratik süreçlere katacağız. Köklü kurumlarımız bilim ve liyakatle anılacak" dedi. CHP'li Gökçen, söz konusu atamayı, “AKP Genel Başkanı, AKP milletvekili adayı olma vasfını liyakatin ve bilimin önünde tutmuş olacak ki Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atadı" sözleriyle eleştirdi.  

 CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Gökçen, “Boğaziçi Üniversitesi, en başarılı öğrencilerin kabul edildiği; köklü, kendine özgü gelenekleri ve kültürü olan, uluslararası alanda tanınan, Türkiye’nin gurur duyduğu bir üniversite” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ı eleştiren Gökçen, “AKP Genel Başkanı Türkiye’nin sorunlarını çözmek yerine güzel olan her şeyi, bu ülkenin köklü kurumlarını yok etmek istediğini bir kez daha gördük. AKP Genel Başkanı, AKP milletvekili adayı olma vasfını liyakatin ve bilimin önünde tutmuş olacak ki Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör atadı” dedi.

CHP’li Gökçen , "Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin, akademik personelin ve üniversitenin tüm bileşenlerinin isteklerinin göz ardı edilerek kayyım atandığı"nı ifade ederek şunları söyledi:

“Biz Türkiye’nin köklü kurumlarıyla güçlendiği, bilim ürettiği, başarılı öğrenci ve üniversiteleriyle bilindiği bir gelecek hayal ediyoruz. Sözümüz olsun AKP Genel Başkanı, bu şımarık güç gösterilerinizi tarihe gömeceğiz. YÖK’ü kaldıracağız. Rektörlük seçimlerini geri getireceğiz. Üniversitenin tüm bileşenlerini demokratik süreçlere katacağız. Köklü kurumlarımız bilim ve liyakatle anılacak. Türkiye, akademinin hızla özgürleşmesiyle konuşulacak. Boğaziçi Üniversitesi’nden ve tüm üniversitelerden kayyumları defedeceğiz.”