Dünya

Charlie Hebdo'nun Türkiye'deki depremle ilgili yayımladığı "günün karikatürü" tepki çekti: 'Tank göndermeye bile gerek yok'

07 Şubat 2023 10:52

T24 Dış Haberler

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, pazartesi günü meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından paylaştığı karikatür tepki çekti.

Charlie Hebdo'un resmi Twitter hesabından, "Günün çizimi" notuyla paylaşılan karikatürde, "Türkiye'de deprem" ifadesi ve yıkılmış binalar görülüyor. Yıkılmış binaların altında ise, "Tank göndermeye bile gerek yok" ifadesine yer verildi.

Charlie Hebdo'nun karikatürüne birçok Fransız ve Türk kullanıcı tepki gösterdi. Bir kullanıcı Fransızca olarak, "Dürüst olmak gerekirse insanlar canlı canlı gömülü haldeyken bu durum hakkında şaka yapmak insanlık dışı" yazdı.

Bir başka kullanıcı da, "Bu kabul edilemez. Charlie Hebdo'ya yapılan terör saldırısında birçok Türk, sizin yanınızdaydı. Şimdi onların desteğe ihtiyacı var" ifadelerini kullandı. 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, salı sabahı yaptığı bilgilendirmede Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde, 3 bin 381 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Tatar, 5 bin 775 binanın yıkıldığını, 11 bin 302 yıkılan bina ihbarı geldiğini belirtti.