Ekonomi

"Cezaevleri reçete bedellerini 7 aydır ödemiyor"

11 Kasım 2019 11:34

Ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutukluların ilaç ihtiyaçlarını karşılayan eczacıların ödemelerini alamadıkları için hizmet veremez duruma geldiğini dile getiren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan yaptığı yazılı açıklamada, “Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü yaklaşık 7 aydır reçete bedellerini ödemiyor” dedi.

Gazete Duvar'ın haberine göre Adalet Bakanlığı kapsamındaki kişilerin Türk Eczacıları Birliği üyesi eczanelerden ilaç teminine ilişkin protokolde, kuruma teslim edilen fatura eki reçetelerin tamamı incelenerek, fatura teslim tarihinden itibaren en geç 20 iş günü içerisinde ödeneceğinin belirtildiğini ifade eden Saydan, “Geçtiğimiz nisan ayı da dahil olmak üzere 7 aydır kurumun ödeneği olmadığı için reçete bedelleri ödenmedi. Kurum, hala ‘ödenek onayı çıkmadı’ diyor. Kurum tarafından ödemelerin önümüzdeki Ocak 2020’ye bile kalabileceği söylendi” diye konuştu.

Ödeme alamayan eczanelerin ekonomik anlamda zor durumda olduğunu ifade eden Saydan, “Konuyla ilgili noterden ihtar da çektik. Eczacıların son yıllardaki en büyük sorunlarının başında eczane ekonomilerinin geldiği bilinmektedir. Artan masraflar karşısında eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi adına kamu tarafından olumlu gelişmeler olması beklenirken, sektörün en büyük alıcısı konumundaki devlet kurumlarında yaşanan ödeme gecikmeleri meslektaşlarımızı ekonomik anlamda daha büyük zorlukların içine itmektedir. TEİS olarak, eczane eczacılarının kamu ödeneklerinin gecikmesi nedeniyle karşı karşıya kaldıkları bu sorunların daha büyük mağduriyetler doğurmaması adına ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. 7 aydır geciken reçete bedellerinin bir an önce gönderilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.