Gündem

Cezaevinden izinli çıktı, sevgilisini tüfekle vurdu, “Öldürmek isteseydim başından vururdum” dedi, indirimli ceza alıp tahliye edildi

08 Aralık 2019 13:58

Bursa’da kaldığı yarı açık cezaevinden izinli çıktığı sırada sevgilisini pompalı tüfekle vurarak yaralayan 34 yaşındaki Ahmet Kara, karar duruşmasındaki savunmasında “Ben onu öldürmek isteseydim pompalı tüfekle bacağından değil başından vurur öldürürdüm. Bu durum dahi benim onu öldürme kastı ile hareket etmediğimi gösterir” dedi. 

Pişman olduğunu savunan tutuklu sanık, kemik kırılması, organlarından birinin işlevini yitirmesi ve eylemin silahla gerçekleştirilmesi nedeniyle 13 yıl 6 ay hapse çarptırıldı, 'iyi hal' indirimiyle cezası 11 yıl 3 aya indirildi. ‘Silahla tehdit' suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla birlikte toplam 12 yıl 11 ay hapse mahkum edilen sanık, tutuklanmasının tedbir niteliğinde oluşu, tutuklu kaldığı süre ve tutuklamadan elde edilmek istenen amaca ulaşıldığı kanaatine varılı nedenlerle tahliye edildi.

TIKLAYIN - Ceren Özdemir cinayeti: İnfaz sistemindeki 'açık' can aldı

TIKLAYIN - Ceren'in katilinin açık cezaevine geçmesiyle ilgili gözlem kurulu hakkında idari soruşturma başlatıldı

DHA'nın haberine göre olay, geçen yılın Şubat ayında, Gürsu ilçesinde meydana geldi. Gemlik Yarı Açık Cezaevi'nden izinli çıkan, evli ve 1 çocuk babası Ahmet Kara, 2,5 yıldır birlikte olduğu A.Ç.'yi konuşmak amacıyla otomobiliyle evinden alarak, Canbazlar Mahallesi'ne götürdü. A. Ç.'ye kendisini aldatıp, aldatmadığını soran Kara, tartışmaya başladı. Bu sırada pompalı tüfeği çıkaran Kara, A. Ç.'yi sol bacağından vurdu. Kanlar içinde kalan genç kadını hastaneye götüren Kara, daha sonra A. Ç.'nin ifadesi üzerine gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Kara, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ahmet Kara hakkında, Bursa 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sanık "pişmanım" dedi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı itiraz etti

Tutuklu sanık Ahmet Kara, karar duruşmasında, hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmaya tarafların avukatları katılırken, A. Ç. yer almadı. Son sözü sorulan Kara, "Aslı'yı resmi olmasa da karım gibi görüyordum. Bir günlük açığımı dahi onun için yaktım. Ben onu öldürmek isteseydim pompalı tüfekle bacağından değil başından vurur öldürürdüm. Bu durum dahi benim onu öldürme kastı ile hareket etmediğimi gösterir. Bu olayı yaptıktan 3 saniye sonra pişmanlığını yaşadım. Ölmesin, diye her şeyi yaptım. Tahliyemi istiyorum. Pişmanım" diye konuştu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı ise sanığın pişmanlık göstermediğini düşündüklerini belirterek, "Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti, toplanan deliller sonucu A. Ç.'nin bacağından pompalı tüfekle vurulmasıyla kemik kırılması, organlarından birinin işlevini yitirmesi ve eylemin silahla gerçekleştirilmesi nedeniyle sanığı 13 yıl 6 ay hapse çarptırıp, 'iyi hal' indirimiyle cezayı 11 yıl 3 aya indirdi. Sanık Ahmat Kara, 'silahla tehdit' suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla birlikte toplam 12 yıl 11 ay hapse mahkum edildi. Ardından sanığın, mahkeme heyetince tutuklanmasının tedbir niteliğinde oluşu, tutuklu kaldığı süre ve tutuklamadan elde edilmek istenen amaca ulaşıldığı kanaatine varılması nedenleriyle tahliyesine karar verildi. Sanık Ahmet Kara'nın, Yargıtay tarafından onanması halinde, kalan cezasını çekmek için cezaevine gireceği öğrenildi.