Gündem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2019'de poşetten 210 milyon lira gelir elde etti

16 Aralık 2019 08:14

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap'ın konuyla ilgili soru önergesine verdiği yanıtta, bugüne kadar yaklaşık 1.5 milyar adet poşet satıldığını, poşet satışından elde edilen Geri Kazanım Katılım Payı gelirinin 210 milyon TL olduğunu açıkladı.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Bakan Kurum, “Elde edilen gelirler karşılığında Çevre Kanunu kapsamında yerel yönetimlere çevre projeleri için mali destek sağlanmaktadır. Bu kapsamda; bakanlığımızca yerel yönetimlerin çevre yatırımları için son 16 yılda 2 milyar 116 milyon TL nakdi yardım yapılmıştır. 2019 yılındaki yardım tutan ise 527 milyon TL'dir” bilgisini de verdi.

“Kazdağları'nı, Murat Dağı'nı maden açan, filtresiz santrallerin çevreyi zehirlemesine izin veren iktidarın poşetleri ücretlendirmesi samimiyetten uzaktır” diye görüş bildiren CHP'li Kasap, Bakan Kurum'un verdiği yanıtı, “Bakanlık, halkın cebinden devasa gelir elde etti” iye değerlendirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu kadar devasa bir gelir elde etmesinin yanında, alınan her 25 kuruşun 10 kuruşundan şirketler ve vergi olarak Hazine'nin de pay aldığını hatırlatan Kasap, “İktidar, minik poşetlerden yüzlerce milyon TL'lik bir ekonomi yarattı” dedi.