Dünya

Çernobil dizisi zirveye oturdu; turistler bölgeye akın etti

Rezervasyon yaptıranların sayısı geçen yıla oranla yüzde 40 arttı

07 Haziran 2019 13:27

Dünyanın en kötü nükleer felaketi olarak değerlendirilen Ukrayna'daki Çernobil nükleer kazasını anlatan mini dizi bölgeye turist akınına sebep oldu.

Euronews'in haberine göre, Çernobil dizisinin mayıs ayında başlaması sonrası bölgeyi ziyaret etmek için rezervasyon yaptıranların sayısı geçen yıla oranla yüzde 40 arttı.

TIKLAYIN - Çernobil felaketi: ‘Gerçekte neler yaşandığını yeni öğrendim’

26 Nisan 1986 tarihinde patlayan Çernobil nükleer santrali, Avrupa ve çevresine nükleer madde içeren gaz kütlesi yayılmasına sebep oldu.

Çernobil dizisi IMDB'nin zirvesine oturdu

Kullanıcılarının oylarıyla film ve dizilere puan veren IMDB'nin listesinde Çernobil birinci sıraya yerleşti. Amerikalı televizyon kanalı HBO'nun sadece beş bölümden oluşan dizisi, son bölümünün ardından 9,6 puanla birincilik koltuğunu Planet Earth II'den aldı. Bu listede Game of Thrones ve Breaking Bad gibi popüler diziler sırasıyla 5. ve 6. sırada yer alıyor.

Chernobyl mini-dizisinin yönetmen koltuğunda Breaking Bad'i yöneten Johan Renck oturuyor. Dizinin senaryosunu yazan ve yürütücü yapımcılığını üstlenen ise Hangover II filminin senaristlerinden Craig Mazin.

Chernobyl dizisi Ukrayna'da ve Litvanya'da kısmen kapatılmış bir nükleer santralde çekildi. Chernobyl'in baş rollerinde Jared Harris, Valery Legasov, Stellan Skarsgård, Emily Watson ve Ulana Khomyuk gibi isimler yer alıyor.

TIKLAYIN - Çernobil'den önce yaşanan ve SSCB'nin 20 yıl sakladığı nükleer kaza: Kiştim felaketi