Gündem

Cem Özer: Maddi imkânı olmayanlar ürüyor da ürüyor, adam asgari ücret alıyor, yedi çocuk yapıyor, padişah mısın sen?

"İnsanlara tavsiyem şu: Eğer çocukları seviyorsanız çocuk yapmayın"

08 Ocak 2023 15:00

Oyuncu Cem Özer, "Maddi imkânı olanlar daha az ürüyor; maddi imkânı olmayanlar ürüyor da ürüyor. Adam asgari ücret alıyor, yedi çocuk yapıyor. ‘Soyum yürüsün’ mantığıyla üremek saçma! Padişah mısın sen? Depresyonla mı yaşasın çocuklar?" dedi.

Özer, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'in sorularını yanıtladı. 

Sizin kadın-erkek ilişkilerine bakışınız ne?

Erkeklerin, “Kadının namusu bize emanet” söylemini hiç sevmiyorum. Senin namustan anladığınla kadının anladığı farklı! Kadının namus dediği kafadadır; erkeğin anladığı yerden 60-70 santim yukarıda yani... Emek, ahlak, dürüstlük, sevgi, doğaya saygı, insana saygı, emeğe saygı gibi şeylerdir kadınların bahsettiği...

Siz tüm kariyeriniz boyunca politik mizah yaptınız. Bunu yapmak zorlaştı mı?

“Neden politik mizah yapmıyorsun?” sorusunu bana değil Hasan Can Kaya’ya soracaksın., Ben hayatımı politik espri yaparak geçirdim artık ölene kadar yapmam, o sırayı savdım. Kimse siyasi koşulları bahane etmesin. Senelerce Süleyman Demirel, Mesut Yılmaz, Erdal İnönü, Turgut Özal taklitleri yaptım. Şu anda mecram bu olsaydı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili de mizah yapardım; hakaret edersen, küfredersen tabii ki kızar ama sen kaliteli mizah yaparsan güler. Mizah, hakaretten daha keskin bir silahtır.

Hasan Can Kaya’yı beğenmiyor musunuz?

Eşim izliyor, çok gülüyor ama ben gülmüyorum. Basit ve kolay işler yapıyor. Tek derdiniz ekranlarda rahat rahat küfretmek miydi?

Küfür olmamalı mı?

Küfür yeri geldiğinde kullanılır. Bizim oyunda da var ama yeri geldiğinde edersin. Seyirciyi güldürmek için bunu zorlamak, kolaya kaçmaktır. Bunda zeka aramak yanlış. Cem Yılmaz da küfrediyor ama zeka pırıltısı var. Şahan’ı da severim çünkü çok önemli bir şey yapıyor. Zekasıyla oyunculuğa ve sinemaya farklı bir boyut getirdi. Bunu tek karakterle yaptı. Benim zekam küfrün arkasına sığınacak kadar zayıf değil.


Dünyanın haline bakınca ne düşünüyorsunuz?

Dünyada hiçbir şey bundan daha iyiye gitmeyecek. Eskileri yad etmeye devam edeceğiz. Kapitalizm doymak bilmiyor. İnsanlara tavsiyem şu: Eğer çocukları seviyorsanız çocuk yapmayın. Onların iyiliği için... Çünkü çok kötü bir dünya var ve daha da kötü olacak.

Siz neden çocuk yaptınız o halde?

İkisi de istemeden oldu. Yani niyetlenerek yapmadık.

Doğdukları için mutlu değil misiniz?

Mutluyum ama kızımın mutsuzluğunu ve gelecek kaygısını görünce mutsuz oluyorum. Çocuğunun gelecek kaygısı yaşamayacağı kadar maddi imkanın varsa yap. Ancak maddi imkanı olanlar daha az ürüyor; maddi imkanı olmayanlar ürüyor da ürüyor. Adam asgari ücret alıyor, yedi çocuk yapıyor. ‘Soyum yürüsün’ mantığıyla üremek saçma! Padişah mısın sen? Depresyonla mı yaşasın çocuklar?