Gündem

Celalettin Can tahliye edildi: Özgürlük denebilirse bugün özgürlüğüme kavuştum

19 Aralık 2023 17:49

31 Ağustos’tan bu yana Silivri'de bulunan Marmara Cezaevinde tutulan ve denetimli serbestlik hakkından yararlandırılmayan 78'liler Girişimi Sözcüsü, gazeteci, yazar Celalettin Can, tahliye edildi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma amacıyla bir günlük yayın yönetmenliği yaptığı için 109 gündür cezaevinde tutulan Can, tahliye oldu.

"Örgütler, milletvekilleri, dernekler sayesinde bırakıldım"

Can, cezaevi önünde yaptığı konuşmada, "Özgürlük denebilirse bugün özgürlüğüme kavuştum ama bir tarafım buruk. Benim durumumda hatta daha kötü olan yüzlerce arkadaşı cezaevinde bırakarak çıktım. Çok haksız, hukuksuz bir şekilde orada yatıyorlar. Sadece Marmara'da değil, Türkiye'nin her tarafında denetimli serbestlik hakkında insanları yararlandırmıyorlar. Türkiye'nin demokratik, ilerici güçleri muhakkak cezaevi sorununa el atmalı. Örgütler, milletvekilleri, dernekler sayesinde bırakıldım. Bu dayanışma bütün demokrasi mücadelesi gösteren tutsaklara gösterilsin. Dostlarımız serbest bırakılsın" dedi.

Can'a, uyku apnesi nedeniyle risk altında olmasına rağmen Adli Tıp Kurumu tarafından “cezaevinde kalabilir” raporu verilmiş, 5275 Sayılı Kanunun 89/3 Maddesi kapsamında “Denetimli Serbestlik Hakkı” hakkı bulunan Can'ın bu haktan yararlanması engellenmişti.

TIKLAYIN - Doktorun “uyku apnesi kalbi zorluyor, ciddi risk altındasın” demesine rağmen “cezaevinde kalabilir” raporu verilen Celalettin Can: Bu bir yaşam hakkı ihlalidir!