Gündem

ÇEKÜL Vakfı'ndan çağrı: Sokak hayvanlarının sağlıklı barınaklarda yaşam hakları savunulmalı

25 Mayıs 2024 14:08

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı, AKP'nin, hayati tehlike oluşturduğu iddiası nedeniyle başta köpekler olmak üzere sokak hayvanlarının toplatılması, 30 gün içerisinde sahiplendirilemeyen hayvanların ise 'uyutulması' yani ötenazi işlemi uygulanması ile ilgili kanun teklifi üzerine açıklama yaptı.

ÇEKÜL Vakfı; gündemde olan kanun teklifi ile alakalı açıklama yaptı

"Kanun teklifinde yer alan 'Mevcut durumda sokak köpeklerinin popülasyonlarındaki artışı önlemek mümkün değil ve bu konu bir toplum sağlığı sorununa dönüşmeden önlem alınmalı' ifadesi çözüm odaklı bir yaklaşım değil, bir canlının yaşam hakkını elinden almaya yöneliktir." denilen açıklamanın devamı şöyle:

"Sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin düzenlemeyi de kapsayan teklife göre:

Her belediye, barınaklarındaki kapasite kadar köpeğin fotoğraflarını çekerek internet sitesinde sahiplendirme ilanı yayınlayacak.

Her bir köpeğin sahiplenilmesi için 30 gün beklenecek.

30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler enjeksiyon ile uyutulacak.

Uyutulan köpeklerden boşalan barınaklara sokaktan toplanan yeni köpekler gelecek ve süreç aynı şekilde işletilecek.

Kanun teklifi, yönetimlerin bütüncül önlemler almasını teşvik etmek yerine, hayvanların yaşam hakkını gasp ediyor.

Bunun yerine, kısırlaştırma çalışmaları acilen başlamalı. Sokak hayvanlarının sağlıklı barınaklarda yaşam hakkı korunmalı! Hayvanların hissettiği acıyı insanların hissettiği aynı miktardaki acıdan daha önemsiz görmenin hiçbir ahlaksal gerekçesi olamaz.” Peter Singer, Hayvan Özgürleşmesi Hemen Şimdi, Ayrıntı Yayınları, s.27-28."