Gündem

Çekerek Türk Somonu Projesi: Bazı şeyleri bakanlık tavsiyesi ile yaptık

"Bu proje menfaat için yapılmadı"

12 Şubat 2024 08:34

Yozgat'ın Çekerek ilçesindeki AKP'li belediye, 2011'de su tutulan Çekerek Barajı'nda 2014'ten itibaren "Türk somonu" projesini hayata geçirdi. İlk etapta 5 kişinin şirket kurduğu, daha sonra bu şirketlerin belediyeye devredildiği öğrenildi. Bürokratik işlemlerin ardından şirketlerin tekrar özel kişilere devredildiği belirtiliyor.

26 milyon TL ciro, 17 milyon TL gelir

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, Çekerek Birinci: 10 bin lira sermayeyle 17 Aralık 2020’de Murat Coşgun tarafından kuruldu. Belediye, şirketi 10 bin lira karşılığında satın aldı. Tüm resmi kurumlardan belge ve izinleri aldıktan sonra yüzde 90’lık hisse 8 Şubat 2022’de 9 bin lira karşılığında Öznur Bulut’a sattı. Şirket, proje için devletten 4 milyon 652 bin lira hibe aldı. Yıllık 100 ton üretilen balık için 26.3 milyon lira ciro, 17.3 milyon lira da gelir elde edildi.

15 günde devredildi

Çekerek İkinci: 21 Kasım 2022’de Gülser Demirbaş tarafından 10 bin lira sermayeyle kuruldu. 2 hafta sonra 7 Aralık 2022’de belediyeye devredildi. Çekerek Belediyesi tüm belge ve izinleri toplayıp 23 Kasım 2023’te şirketin yüzde 90’ını Seapro Su Ürünleri şirketine devretti. Şirketin hakim ortağı Samsunlu Turgay Zengin oldu. Şirket üretilen 800 ton balıktan 283.9 milyon lira ciro, 141.9 milyon lira gelir kazandı.

Çekerek Üçüncü 17 Kasım 2022’de Betül Güven, Çekerek Dördüncü aynı gün Duran Güven, Çekerek Beşinci 21 Kasım 2022’de Kaan Dursun adına 10’ar bin lira sermayeyle kuruldu, peş peşe belediyeye devredildi. Bürokratik işlemleri sürüyor.

Bu proje menfaat için yapılmadı

Çekerek Belediye Başkanı Eyyüp Çakır, ilçenin Cumhurbaşkanı eski Yardımcısı Fuat Oktay’ın memleketi olduğunu, bir süredir ilçede "yerelde kalkınma" projelerini hayata geçirdiklerini söyledi. Çekerek Barajı'nda "Türk Somonu" projesini büyütmek istediklerini, istenilen hedefin yakalanması halinde kazanılacak paralarla cari açığın dahi kapatılabileceğini söyleyen Çakır, şunları söyledi:

“Bakanlık yerel yönetim olarak ortak müteşebbis olursak yardımcı olunacağını söyledi. Balıkçılıkla ilgili ne maddi imkanımız ne tecrübemiz var. Hissem yüzde 10 ama ben 1 TL harcamadım. Adamlar buraya gezi teknesi, kafesler getirdi. Balıkları içine koydu, belki 50 milyonluk yatırım var. Belediyelerin şirket kurması çok zor. Şirketin sermayesi 10 bin lira, göstermelik bir rakam.”

Çakır, şirketleri satın alan firmaların ciddi kar ettiğinin ettiğinin hatırlatılması üzerine sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada küçük hesaplar yapılıyor. Bizim masrafımız yok ki, zarar edelim. Ben burada bir model kuruyorum. Sermaye o adamdan, proje benden. Bu memlekette dünya kadar işsiz var, göçüyor gidiyor. Bazı şeyleri bakanlık tavsiyesi ile yaptık, birileri menfaat kazansın, peşkeş çekelim diye değil.”