Ekonomi

Cari açık nisanda 2,7 milyar dolar oldu

12 aylık cari işlemler açığı ise 25,7 milyar dolar oldu

13 Haziran 2022 10:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nisan ayına ilişkin ödemeler dengesini açıkladı. Buna göre nisanda ödemeler dengesi açığı yıllık bazda 1,22 milyar dolar artarak 2,74 milyar dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari işlemler açığı ise 25,7 milyar dolar oldu.

Mart ayında cari açık 5,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. 

Bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 2.69 milyar dolar artarak, 4,43 milyar dolara yükselmesi etkili oldu.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı nisanda 4,2 milyar dolar fazla verdi

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı yıllık bazda 1,13 milyar dolar fazla verirken, bu ay 4,2 milyar dolar fazla verdi.

Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler yıllık bazda 1,48 milyar dolar artarak 2,69 milyar dolara yükseldi.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler ise yıllık bazda 933 milyon dolar artarak, 1,59 milyar dolara yükseldi.

Birinci gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar yıllık bazda 328 milyon dolar azalarak, 970 milyon dolar olarak kaydedildi.

Bir önceki yılın aynı ayında 307 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi bu ayda 33 milyon dolar net çıkış kaydetti.

Portföy yatırımlarından 606 milyon dolar çıkış

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 323 milyon dolar olarak kaydedilirken, portföy yatırımlarından 606 milyon dolar net çıkış kaydedildi. Doğrudan yatırımlardan kaynaklı net girişler ise 323 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 139 milyon dolar net alış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 136 milyon dolar net satış yapıldı.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 606 milyon dolar ve 26 milyon dolar net geri ödeme yapmışken, Genel Hükümet ise 305 milyon dolar tutarında yeni tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1.45 milyar dolar net azalış kaydetti.

Resmi rezervler 3,2 milyar dolar arttı

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 958 milyon dolar ve Türk Lirası cinsinden 167 milyon dolar net artış olmak üzere toplam 1.12 milyar dolar net artış kaydedildi..

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 280 milyon dolar, 34 milyon dolar ve 248 milyon dolar net kullanım gerçekleşti.

Resmi rezervlerde bu ay 3.21 milyar dolar net artış görüldü.


AYM Başkanı: Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararları tartışmasız uygulanması gereken kararlardır

İsveç Başbakanı'ndan Türkiye açıklaması: Endişelerini ciddiye alıyoruz

İsrail'den vatandaşlarına "en kısa sürede İstanbul'dan ayrılın" uyarısı

TBB’den ’yatırım karşılığında Türk vatandaşlığı' yönetmeliğinin iptali için Danıştay’a başvuru

837 gazeteci ve 62 kurumdan gözaltında tutulan meslektaşları için ortak açıklama: Biz, meslektaşlarımıza tanığız; bu basın özgürlüğüne darbedir!

Ev sahibi Akşener, 6'lı masa toplantısı öncesi liderler turunda

EPGİS'ten motorin zammı haberine ilişkin açıklama: Bugün için herhangi bir ürüne zam beklentisi yoktur

Türkiye'nin Libya'ya asker göndermesine ilişkin tezkere TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Cari açık nisanda 2,7 milyar dolar oldu
" />