Gündem

Kâğıt toplayıcılarına ırkçı saldırılar: "Whatsapp gruplarındaki kışkırtmalar ve 'nasıl erkeksiniz' gibi söylemlerle harekete geçiriliyorlar"

Candan Yıldız sordu, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu yanıtladı

15 Haziran 2022 13:46

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu, 15 yaşındaki bir gencin "Afgan gençlerden kaçarken trafik kazasında öldüğü" iddiasının ardından kağıt toplama işçilerine yönelik saldırılara karışanlarla ilgili “Whatsapp gruplarındaki kışkırtmalar ve 'nasıl erkeksiniz' gibi söylemlerle harekete geçiriliyorlar" dedi. 

Yaşanan saldırıların toplumsal olaylara kadar varabileceğini belirten Mendillioğlu, “Biz sağduyulu davranmasaydık, olaylar bambaşka yerlere evrilecekti" diye konuştu. 

Mahallelinin de olaylara sağduyu ile yaklaştığını ve saldırılara karşı tavır aldığını ifade eden Mendillioğlu, göçmen karşıtlığının yarattığı şiddete dikkat çekerek “Göçmen karşıtlığına ilişkin söylemler, dönüp dolaşıp bizi vuruyor” ifadesini kullandı. 

İstanbul- Yenisahra’da 15 yaşındaki Selahattin Çelik, iddiaya göre Afgan gençlerle tartıştı. 15 yaşındaki çocuk kaçarken bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Göçmen karşıtı sosyal medya paylaşımlarından sonra, kalabalık bir grup, kağıt toplama işçilerinin depolarına saldırdı. 

Görgü tanıklarına göre tekbir getiren yaklaşık bin kişilik bir kalabalık, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atarak, işçilerin kaldığı yerleri ve depoları ateşe verdi. 

Darp ve yangınların yanı sıra yağmalamalarında yaşandığını söyleyen Mendillioğlu “Buradaki yaklaşım da zaten gidecekler gitmeden malları yağmalayalım anlaşıydı” dedi. 

Sosyal medyada ve siyasette göçmen karşıtlığının oluşturduğu nefret ikliminin toplumda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirten Mendillioğlu, “Orta sınıf konfor alanlarından kültürel saiklerle göçmen karşıtlığını körüklüyor ama bu göçmen karşıtı söylemler aşağı indiği zaman şiddet, yağma ve talan olarak ortaya çıkıyor” diye konuştu. 

Saldırılar sırasında kağıt işçisi gençleri evlere kapattıklarını ve olayların daha fazla büyümemesi için çaba sarf ettiklerini ifade eden Mendillioğlu, İstanbul Valisi'nin de kendilerine teşekkür ettiğini aktardı. Saldırı organize edenlerin bilinen tipler, benzer olaylarda rol aldığını söyleyen Mendillioğlu “Saldırılarda bir ölüm olsaydı olaylar çok başka bir boyut alırdı” dedi. 


-Göçmen nefreti kağıt toplama işçilerine nasıl uzandı?

-Yenisahra'da o gece neler yaşandı?

-Daha önce depoları basılan, tutuklanan kağıt toplama işçileri neden yine hedefte?

Candan Yıldız sordu, Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu yanıtladı.