Gündem

Çanakkale Valiliği'nden 'ırkçı saldırı' açıklaması: Kavganın, Kürtçe konuşma konusundan kaynaklanmadığı anlaşıldı

17 Ekim 2019 12:31

Çanakkale Valiliği, Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Servisi'nde Kürtçe konuştuğu gerekçesiyle yapıldığı belirtilen ırkçı saldırıya ilişkin bir açıklama yayımladı. Kavganın hasta yemeğinin çöpe dökülmesinden çıktığının belirtildiği açıklamada, "Kavga olayının bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada iddia edildiği gibi Kürtçe Konuşma konusundan kaynaklanmadığı ve olaya karışan her iki şahısın bir takım iddialarla birbirlerinden şikayetçi oldukları anlaşılmıştır" denildi.
 
Öte yandan yapılan açıklamada, ırkçı saldırıda bulunduğu ifade edilen H.K.'nin yüzde 80 oranında Şizoaffektif bozukluğu olduğu bilgisine de yer verildi. Tarafların birbirinden şikâyetçi olduğu söylenirken, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen adli tahkikatin devam ettiği aktarıldı.
 
Ancak Mezopotamya Haber Ajansı'nda bugün yayınlanan haberde, "Burası Türkiye Cumhuriyeti devleti" dedikten sonra kendisine ırkçı saldırıda bulunulduğunu iddia eden Ekrem Yaşlı ile yapılan bir  röportaj yayımlandı. Yaşlı, röportajda olayın detaylarını anlattı. Eşiyle Kürtçe konuştukları sırada yan yataktaki hasta yakınının kendilerine dönük 'Ne bıdı bıdı  yapıyorsunuz' dediğini söyleyen Yaşlı, sonrasında yaşananları söyle paylaştı:
 
"Aradan 5 dakika geçtikten sonra annesi ondan su istedi. Annesine suyu uzatırken, bana ters ters baktı. Ben de kafamı kaldırıp baktım. Neden baktığımı sorunca, 'Bakmak yasak mı?' diye sordum. Bana 'Oğlum bana bakma, sen benim kim olduğumu biliyor musun?' dedi. Öyle tersleyince, bir iki nasihat etmek istedim. Senin de hastan var, benim de hastam var diyecektim ki eline soda şişesini aldı. Kapıya yakındım. Saldıracağını anlayınca kafamı odadan çıkarıp 'Güvenlik yok mu?' dediğim anda 'Burası Türkiye Cumhuriyeti' diyerek arkamdan vurdu. Şişe kafamda kırıldı. Yüzümü döndüğümde kırık şişe ile bir daha vurdu. Kanlar içinde kaldım ve sersemleştim. Duvara dayanarak düşmemeye çalıştım."
 
Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklama şöyle:
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Servisinde 15.10.2019 günü saat 15.00 sıralarında, göz rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören B.Y. isimli hastanın refakatçisi E.Y. ile aynı odada göz rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ş.K. isimli hastanın refakatçisi H.K.(%80 Şizoaffektif bozukluğu olan) isimli şahıs arasında hasta yemeğinin çöpe dökülmesi ve sonrasında yaşanan karşılıklı tartışma ve kavga olayı ile ilgili;

Hasta refakatçisi E.Y. ile aynı odada hasta refakatçisi olarak bulunan H.K.(%80 Şizoaffektif bozukluğu olan) isimli şahıs arasında hastane odasında hasta yemeğinin çöpe dökülmesi sonrasında yaşanan karşılıklı tartışma ve kavga olayından dolayı Hasta refakatçisi E.Y.nin yaralandığı, her iki şahsın karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi oldukları, kavga olayının bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada iddia edildiği gibi Kürtçe Konuşma konusundan kaynaklanmadığı ve olaya karışan her iki şahısın bir takım iddialarla birbirlerinden şikayetçi oldukları anlaşılmış olup, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen adli tahkikat devam etmektedir.

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.