Ekonomi

Buğday fiyatları 4 ayın en düşük seviyesinde

Chicago Ticaret Borsasında işlem gören buğdayın fiyatı 8,4050 dolarla 4 ayın en düşük seviyesini gördü

04 Temmuz 2022 12:42

Emtia piyasasında merkez bankalarının sıkı para politikaları ve resesyon endişeleri nedeniyle haftalardır yaşanan düşüş eğilimi devam ederken, geçen hafta buğdayın fiyatı 4 ayın, mısır ve soya fasulyesinin fiyatı da 5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Geçen hafta küresel çapta açıklanan birçok makroekonomik veri ekonomik aktivitede yavaşlamaya işaret ederken, önemli merkez bankaları yetkililerinin agresif para politikalarını sürdüreceğine ilişkin yönlendirmeleri de yatırımcıların risk iştahını olumsuz etkiledi.

Buğday fiyatı 4 ayın en düşüğünde

Geçen hafta Chicago Ticaret Borsasında işlem gören buğdayın fiyatı 8,4050 dolarla 4 ayın en düşük seviyesini gördü. Aynı süreçte mısırın fiyatı 6,0425 dolarla ve soya fasulyesinin fiyatı 13,9125 dolarla 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. Hafta kapanışında ise fiyatlar buğdayın yüzde 10,2, mısırda yüzde 9,9 ve soya fasulyesinde yüzde 2 kayıp yaşanırken, pirinç fiyatları yüzde 0,4 artış kaydetti.

Rusya'dan gelen haberler arz endişelerini hafifletti

Tarım emtia fiyatlarını etkileyen gelişmelere bakıldığında, Rus haber ajanslarının, Rusya'nın tahıl koridorunu açmak için Ukrayna'nın Yılan Adası'ndan askerlerini çektiğine dair haberlerin öne çıktığı görüldü. Bu gelişme arza yönelik endişeleri azaltarak buğday fiyatlarındaki düşüşü desteklerken, ABD'de kuraklık öngörülerinin zayıflaması ve yağışların artacağına yönelik tahminler de mısır fiyatlarındaki düşüşte etkili oldu.

Diğer emtia fiyatlarına bakıldığında; geçen hafta pamuk 91,20 dolarla 9 ayın, şeker 18,1 dolarla 3 ayın, kakao da 2.293 dolarla 1 yılın en düşük seviyesini gördü. Önceki haftaya göre pamuk yüzde 0,8, şeker yüzde 1,4 ve kakao yüzde 5,7 düşüş kaydederken, kahve ise haftayı yüzde 0,3 artışla tamamladı.(AA)