Yaşam

Bucaspor tribünleri 'Vasiyet'i reddetti

Bucasporlu taraftarların bir yıldır tribünlerde seslendirdiği 'Vasiyet' adlı beste yasaklandı.

17 Aralık 2011 02:00

T24 - Bucasporlu taraftarların bir yıldır tribünlerde seslendirdiği 'Vasiyet' adlı beste yasaklandı.
 
 
Bucaspor’un Kürt taraftarları, sözlerini Cegerxwin’in yazdığı, Şivan Perwer’in bestelediği ve 1977’de yaptığı üçüncü albümünde yer alan ‘Herne Peş’in (‘Grup Yorum’ da söylemişti) melodisini ‘Vasiyet’ adlı bir tribün marşına dönüştürdü.


‘Vasiyet, yaklaşık bir yıl boyunca tribünlerde söylendi, taraftarca benimsendi. Ne var ki bu durumun farkına geçen hafta varıldı.


Radikal'in haberine göre, takımın tribün grubundan Sıçanköylülerin lideri ve Bucaspor Taraftarlar Derneği Başkanı Evren Yiğit, derneğin Facebook sayfasından yaptığı açıklamada bundan böyle tribünlerde ‘Vasiyet’in söylenmeyeceğini duyurdu. Yiğit’in açıklamasında gerekçeli karar aynen şöyleydi: “BUCASPOR’umuzun tribününde yeni bestelenmiş olan VASİYET adlı beste Kürdistan denilen fakat hayatta var olmayan ve de olamayacak olan yerin marşına çok yakın olduğu için yasaklanmıştır ve bir daha söylenmeyecektir.”


Krize neden olan ‘Herne peş’in Kürtçe sözleri şöyle: “Bırayên delal hun werın kurdıno / Bıhışta welat em herın merdıno / Eger hun nayên vane keç em meşin / Bese koletî serfıraz her bijîn / Herne peş herne peş dewr û dem ya meye / Welat çav lı rê bendewarê meye / Keçên nûgihan em dıxwazın xebat / Me canê cıwan dani rêka welat / Dılê mejpola gurçık bûne hesın / Bo ala rengîn hun werın em besın.”


Marşın Türkçesi ise şöyle:

Güzel Kürt kardeşlerim gelin
Ülkemizin ardına gidelim
Eğer siz gelmezseniz biz kızlar yeteriz
Haydi ileri dönem bizim dönemimiz
Ülkemizde mücadele bizi bekliyor
Yeni kuşağın genç kızları biz de çalışmak istiyoruz
Biz bu genç canımızı ülkemizin yoluna koyduk
Yüreklerimiz çelikleşti artık
Haydi kızıl bayrak için hep beraber gidelim

ETİKETLER

haber