Ekonomi

Brezilya ve Arjantin'den ortak para birimi adımı

Amaç bölgesel ticareti artırmak ve dolara olan bağımlılığı azaltmak

22 Ocak 2023 10:58

Brezilya ve Arjantin, iki ülke arasında ortak para birimi oluşturulması çalışmalarına başlayacak. İki ülke, diğer Latin Amerika ülkelerini de plana dahil ederek, bölgede ortak bir para birimi oluşturmayı amaçlıyor.

Financial Times'ta yer alan habere göre, Brezilya ve Arjantin, ortak para birimi oluşturulması için çalışmalara başladıklarını bu hafta açıklayacak. Güney Amerika'nın en büyük iki ekonomisi, planı Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te düzenlenecek bir zirvede tartışacak ve Latin Amerika'nın diğer ülkelerini de plana dahil olmaya çağıracak.

En büyük ikinci para birliği

Haberde belirtilen detaylara göre, Brezilya'nın güney anlamına gelen "Sur" ismini vermek istediği para birimi, diğer Latin Amerika ülkeleri de katıldığı takdirde, en güçlü ikinci para birliği olacak. FT'nin hesaplamasına göre, bütün Latin Amerika ülkelerinin dahil olduğu ortak para birimi, küresel gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5'ine denk geliyor. Euro, yüzde 14 ile en büyük para birliği durumunda.

Brezilya ve Arjantin'in planının en önemli amaçları bölgesel ticareti artırmak ve ABD Dolar'ına olan bağımlılığı azaltmak olarak gösterildi.

Resmi açıklamanın, 1 Ocak'ta göreve başlamasının ardından ilk resmi ziyaretini bu hafta Buenos Aires'e gerçekleştirecek Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın ziyareti sırasında yapılması bekleniyor.

"Uzun yolun ilk adımı"

Haberde, Brezilya'nın Finans Bakanı Fernando Haddad'ın ülke basınında geçen yıl çıkan bir yazısında Güney Amerika'da ortak diijtal para birimi kurulmasını teklif ettiği detayına yer verildi. 

FT'ye konuşan Arjantin'in Ekonomi Bakanı Sergio Massa, henüz planın başında olduklarını belirterek "Yanlış bir beklenti yaratmak istemiyorum. Latin Amerika'nın kat etmesi gereken uzun yolun ilk adımı olacak" diye konuştu. 

Massa, Euro'nun 35 yılda oluşturulduğunu belirterek para birimi planının gerçekleşmesinin yıllar alacağını sözlerine ekledi.