Dünya

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro: Amazonlar'daki yangınla mücadele gücümüz yok

Amazon ormanlarında son bir haftada 9 bin 500'den fazla noktada yangın çıktı

22 Ağustos 2019 20:33

Amazon ormanlarında rekor sayıda bölgede çıkan yangınlar günlerdir söndürülemiyor. Brezilyalı yetkililer son bir haftada 9 bin 500'den fazla farklı noktada yangın tespit ettiklerini açıklarken, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yönetimin elinde bu düzeydeki bir yangını kontrol altına alabilecek imkanlarının olmadığını söyledi.

Yüzde 60'ı Brezilya'da, diğer bölümleri ise Peru, Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Bolivya, Guyana, Surinam ile Fransız Guyanası'nda yer alan ve dünyada kalan yağmur ormanlarının yarısından fazlasını oluşturan Amazonlar'da çıkan yangınlar kontrol edilemiyor.

Brezilya uzay Araştırmaları Merkezi INPE'nin verilerine göre, bu yıl çıkan Amazon yangınları 2018 yılının aynı döneminde gerçekleşen yangınlara oranla yüzde 83 oranında arttı. INPE'den uzmanlar, 2013 yılında başlattıkları gözlemlerine göre Amazon ormanlarında şu ana kadar 72 bin 843 farklı yangın tespit ettiklerini belirtiyor. Bunların en az 9 bin 500'ü sadece son bir haftada kaydedilenler.

Bolsonaro: Çevrecileri suçlamadım

Bolsonaro, bugün yaptığı açıklamada geçen gün yangından STK'ları sorumlu tuttuğuna yönelik çıkan  iddiaları yalanlayarak, böylesi bir suçlamada bulunmadığını, sadece şüpheli durumlardan bahsettiğini söyledi.

TIKLAYIN - Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro: Amazon yangınlarını çevreciler çıkarıyor olabilir

Çevreyle ilgili tartışmalı politikaları ve çevreci kurumlara yönelik yaptırım niteliğinde kısıtlayıcı uygulamaları nedeniyle eleştirilen Bolsonaro'nun açıklamalarının ardından sosyal medyada başlatılan "Amazonlar için dua edin" anlamına gelen #PrayforAmazonas etiketi Twitter'ın gündeminde en üst sıraya oturmuştu.

Bolsonaro, bugün Facebook canlı yayınındaki mesajındaysa yangınlarla ilgili araştırma ve soruşturmanın devam ettiğini ancak liderliğindeki hükümetin bu yangınları kontrol altına alabilecek kaynak ve imkanlara sahip olmadığını söyledi.