Dünya

Brexit Partisi lideri Farage, Trump'ın azınlık Kongre üyelerine "ülkenize dönün" demesinin "dahiyane" olduğunu söyledi

03 Ağustos 2019 15:12

T24 Dış haberler

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Britanya genelinde yüzde 31ile birinci parti çıkan aşırı sağcı Brexit Partisi'nin Genel Başkanı Nigel Farage, ABD Başkanı Donald Trump'ın 4 azınlık Kongre üyesi hakkında yaptığı, Temsilciler Meclisi tarafından "ırkçı" olarak nitelendirilen yorumları "dahice" bulduğunu ifade etti.

The Times gazetesine konuşan Farage Trump için, "O yaptığı işte çok iyi. Her şeyi kendi yöntemiyle yapıyor. Ama o çok efektif bir işletmeci" ifadelerini kullandı. 

Farage, Trump'ın azınlık Kongre üyeleri İlhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley ve Rashida Tlaib'e "ülkenize dönün" demesinden rahatsızlık duyduğunu ancak bunun "dahiyane" bir siyasi hamle olduğunu söyledi. Brexit Partisi lideri, bu hamleden sonra Demokratların bu Kongre üyeleri etrafında toplandığını, bu yüzden de Omar, Ocasio-Cortez, Pressley ve Tlaib'in partinin merkezindeymiş gibi durduğunu söyledi.

Britanya'da ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn Trump'ın yorumlarını kınamış ve "ırkçı" olarak nitelendirmişti. Corbyn, Başbakan Boris Johnson'a da yorumları "ırkçı" olarak nitelendirmesi için "meydan okuduğunu" söylemişti. Johnson yorumlara ırkçı demese de "kabul edilemez" olduklarını söylemişti.

Ne olmuştu?

Trump Kongre üyeleri İlhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressleyve Rashida Tlaib hakkında şöyle bir paylaşımda bulundu: 

"Hükümetleri tam anlamıyla felaket olan, dünyanın en kötü, en yozlaşmış ülkelerinden gelen 'ilerlemeci' Demokrat Temsilciler Meclisi Üyesi kadınların, ABD gibi dünyanın en güçlü ve harika milletine hükümetin nasıl işleyeceğini söylemeye çalışması çok ilginç.

Neden geldikleri tamamiyle bozulmuş ve suç dolmuş yerlere dönüp oraları düzeltmiyorlar? Sonra döner bize nasıl yapıldığını gösterirler. Bu yerlerin sizin yardımınıza ihtiyacı var.

Eminim Nancy Pelosi, gitmeniz için seyahat ayarlamalarınızı yapmaktan memnun olacaktır"

Trump, bu paylaşımın büyük tepki görmesine rağmen konu hakkındaki söylemlerini sürdürmüştü. ABD Başkanı yaptığı bir başka paylaşımda, "Bizim ülkemiz özgür, güzel ve çok başarılı. Eğer ülkemizden nefret ediyorsan, veya burada mutlu değilsen terk edebilirsin" yazdı. 

Omar, Pressley, Ocasio-Cortez ve Tlaib konu ile ilgili yaptıkları ortak basın toplantısında "Oyuna gelmeyin. Trump sadece bizi değil, çok sayıda insanı ötekileştirip susturmaya çalışıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Temsilciler Meclisi Trump'ı dört azınlık Kongre üyesine yönelik söylemleri sebebiyle kınamıştı ve paylaşımları ''ırkçı'' olarak nitelendirmişti.

Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Al Green, Trump'ın bu yorumlardan sonra azledilmesi için bir yasa tasarısı hazırlamıştı ancak Temsilciler Meclisi tasarıyı reddetmişti.