Ekonomi

Borsa İstanbul’da bugün en çok yükselen hisseler

24 Ocak 2024 17:36

BIST 100 endeksi, gün boyu alıcılı bir seyir izledi. BIST 100 güne artıda başladıktan sonra gün içinde alımların devam etmesiyle kapanışa doğru 8.148 puana kadar yükseldi. Son saate girildiğinde endeks, dünkü kayıplarını da telafi ederken yüzde 2 değer artışıyla 8.110 puan bandında hareket ediyordu.

Borsa İstanbul’da bugün faktöring ve bankacılık yükselişleriyle öne çıkarken endeksi yukarı taşıyan başlıca sektörler oldu. Gün sonuna doğru ekside hareket eden sektör bulunmazken sigorta yatay kaldı. Metal ve gayrimenkul, bugün yarım puanlık yükselişle ortalamanın altında bir getiri sağladı. En yüksek işlem hacmine sahip endeksler arasında mali endeks, yüzde 2’nin üzerinde değerlenirken sınai yüzde 1 bandında artış kaydetti.

BIST 100’de bugün en çok yükselen ve düşen hisseler

BIST 100’de son saatte en çok yükselen 5 hisse şu şekilde:

ULKER

MAVI

AKBNK

YKBNK

ISCTR

BIST 100’de piyasadan negatif ayrışarak en çok düşen 5 hisse ise an itibarıyla şu şekilde sıralandı:

SDTTR

KMPUR

MGROS

BRSAN

KONYA

Borsa İstanbul geneline baktığımızda ise bugün 20 hissenin tavan fiyatına ulaştığını görüyoruz. Bu hisseler arasında PKARTULASUZERB ve VANGD yer aldı. Borsa İstanbul’da bugün en çok düşen hisseler yüzde 4 bandında gerileyen PAPILUMPASAYCES ve BINHO oldu.

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri günü Nikkei ve KOSPI borsası dışında artıda kapattı. Avrupa endeksleri de kapanışa doğru alıcılı seyrini devam ettirirken ABD endeksleri güne pozitif başladı.