Gündem

Bodrum Belediyesi’nde iki belediye başkan yardımcısının hesaplarına el konulmuştu: Bir başkan yardımcısının hesaplarındaki bloke kaldırıldı

07 Haziran 2024 19:00

Haklarında başlatılan soruşturma sonrası görevlerinden uzaklaştırılan Bodrum Belediyesi Başkan yardımcıları Turgay Kaya ve Hüseyin Tutkun ile eski İmar Müdürü Melike Yapıcı'nın gayrimenkulleri ve banka hesaplarına, Bodrum 2. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından bloke konuldu. Tutkun'a ait her türlü banka hesabı ve kiralık kasa için verilen bloke kararı, 6 ay sonra kaldırıldı.

Bodrum Belediyesi'nde İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan incelemeler sonrasında, başkan yardımcıları Kaya ve Tutkun ile eski İmar Müdürü Yapıcı’nın banka hesaplarında ve gayrimenkul varlıklarında, "dikkat çekecek şekilde artış görüldüğü" belirtildi. Bu edinimlerin elde edilen gelir ve mutat tasarruf ölçüleri dikkate alındığında, "finansının olağan gözükmediği", bu durumun, "haksız mal edinme şüphesini artırdığı" belirtilerek, suç duyurusunda bulunuldu.

Savcılıktan soruşturma

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, suç duyurusunu işleme koyan Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, adı geçen üç isim ile birlikte, bazı gayrimenkullerin üzerlerine geçirildiği tespit edilen Hüseyin Tutkun’un eşi ile Turgay Kaya’nın kayınpederi üzerindeki mal varlıkları ve banka hesaplarına bloke konulması talebinde bulundu.

Yapılan incelemelerde, Tutkun ve Yapıcı’nın görev yaptıkları dönem içerisinde, aynı zamanlarda edindikleri; Ankara’nın Gölbaşı ilçesi Oğulbey Mahallesindeki birer tarla ve Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesindeki birer konutu, 2022 içerisinde farklı tarihlerde elden çıkardıkları da tespit edildi.

Savcılık, Tutkun’un üzerine kayıtlı, Ankara Çankaya’daki bir taşınmaz ile Bodrum’un Çiftlik Mahallesi’ndeki bir arsanın 1/3 hissesi ve eşi üzerine kayıtlı Bodrum’un Karakaya Mahallesi’ndeki dubleks villaya, Kaya’nın kayınpederi üzerine kayıtlı Gürece Mahallesi Köyiçi mevkisindeki iki adet dubleks mesken üzerine alım satımı engelleyecek şerh konulması, bankalarda bulunan her türlü hesaplarına ve kiralık kasa mevcutlarına bloke konulması talebinde bulundu.

Savcılığı talebini değerlendiren mahkeme, beş ismin gayrimenkul ve banka hesaplarına bir hafta içerisinde itiraz yolu açık olmak üzere tedbir konulmasına karar verdi.

Tutkun'a ait her türlü banka hesabı ve kiralık kasa için verilen bloke kararı, 6 ay sonra kaldırıldı.

Olay neydi?

23 Mart 2022'de Bodrum Belediyesi İmar biriminde usulsüz işlemler yapılarak bazı isimlerin haksız kazanç temin ettiği yönündeki ihbarlar üzerine polis ekiplerince İmar Müdürlüğü’ne operasyon düzenlenmişti. 48 polisten oluşan ekip, binaya girerek dosya ve bilgisayarları incelemeye almış, ekipler yaklaşık 9 saat süren çalışma sonrasında iddiaya konu olan belgelere incelenmek üzere el koymuştu.

Bodrum Belediyesi’nde, İçişleri Bakanlığı'nca görevlendiren müfettişlerin incelemeleri sonrası, ekim başlarında Kaya da devam eden soruşturmaların selameti için İçişleri Bakanlığı'nca açığa alınmıştı.